Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Poprask v Turecku: PKK vraždí členy strany AKP

Turecko
Turecko
Foto: Pixabay

Ankara - Na jihovýchodě Turecka byl zavražděn člen vládní strany AKP, již druhý za posledních 48 hodin. Za činem stojí povstalci ze Strany kurdských pracujících (PKK).

Jihovýchodem Turecka zmítají násilné střety mezi tureckou armádou a PKK, která vede boj za autonomní Kurdistán. Celkem si boj vyžádal za více než třicet let již 40 tisíc obětí. PKK považuje za teroristickou organizaci nejen Ankara, ale i USA a Evropská unie.

Deryana Akterta, předsedu místní organizace AKP v jihotureckém městě Dicle v provincii Diyarbakir, zavraždili v pondělí večer v jeho kanceláři. K činu se zatím nikdo nepřihlásil. K činu se přihlásila PKK. Na Akterta zaútočila prý kvůli jeho spolupráci s ústředními úřady v boji proti Kurdům.

Už v neděli zabili neznámí útočníci představitele AKP ve městě Van na východě Turecka u íránské hranice.

Podle dnešního prohlášení premiéra Binaliho Yildirima dostali povstalci z PKK od svého vedení příkaz útočit na představitele AKP.

Turecké úřady mezitím uvalily vazbu na 32 politiků opoziční prokurdské strany HDP. Pětadvacet z nich bylo zadrženo v provincii Diyarbakir a sedm v provincii Bitlis. Důvod jejich zadržení není zatím znám. Ve vazbě skončily také dvě desítky členů strany BDP, místní odnože HDP na jihovýchodě Turecka.

Témata:  Turecko PKK vražda

Související

Aktuálně se děje

21. dubna 2025 15:10

21. dubna 2025 14:28

Velikonoční pondělí v ohrožení: VAROVÁNÍ před silnými bouřkami s možnou supercelou

Meteorologové varují: část Česka může na Velikonoční pondělí zasáhnout nebezpečné bouřkové pásmo. Podle aktuální výstrahy ČHMÚ nelze vyloučit vznik supercely – výjimečně silné bouře s rotujícím jádrem. Výraznější bouřková aktivita se očekává zejména na Vysočině a jihozápadě Moravy. Neděle přitom ještě přinese klidné a převážně slunečné počasí.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy

Papež František

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.