Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Při přestřelce v centru Kábulu bylo zabito 15 lidí

Afghanistán
Afghanistán
Foto: Pixabay

Kábul - Nejméně 15 lidí přišlo o život a dalších 26 utrpělo zranění při dnešním útoku na šíitské poutníky, shromážděné v největší kábulské mešitě kvůli jednomu z hlavních náboženských svátků.

Oznámila to agentura AP s odvoláním na afghánské ministerstvo vnitra, podle kterého bilance zahrnuje i zabitého pachatele atentátu.

Mluvčí ministerstva upřesnil, že při útoku přišlo o život 13 civilistů a jeden policista. Další tři policisté utrpěli zranění. Oproti dřívějším zprávám nebyli útočníci tři, ale jen jediný, a toho zastřelili policisté.

Svátkem ášúrá si šíitští muslimové připomínají zabití vnuka proroka Mohameda imáma Husajna v roce 680 v bitvě u Karbaly. Většina Afghánců se hlásí k sunnitské větvi islámu, zatímco šíitský islám vyznávají menšinoví Hazárové. Právě oslavy svátku ášúrá bývají pro sunnitské radikály často příležitostí k organizování atentátů, a tak kábulská policie varovala šíity před shromažďováním ve větším počtu.

Témata:  Afghanistán střelba

Související

Aktuálně se děje

4:00

Předpověď počasí na předvánoční víkend. Meteorologové naznačili, jak bude

Počasí bez větších výkyvů se očekává i v příštím týdnu, kdy má pokračovat trend z právě končícího týdne. Předvánoční víkend tak nabídne denní maxima nad nulou, mrznout bude jedině v noci. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy