Hongkong - Dnešní přísaha v hongkongském parlamentu se neobešla bez potíží. Několik nově zvolených prodemokratických poslanců otevřeně vyjádřilo svůj odpor k Číně. Pak se ještě strhla potyčka.
Noví poslanci vzešli z parlamentních voleb, které se konaly v Hongkongu začátkem září. Hlasování bylo nejdůležitější od roku 1997, kdy správu nad někdejší britskou kolonií převzala čínská vláda.
Třicetiletý Sixtus Leung měl na dnešním zasedání parlamentu přehozenu přes záda modrou vlajku s nápisem: Hongkong není Čína. Jeho kolegyně Yau Wai-ching položila stejnou vlajku před sebe na stůl, když měla odříkávat přísahu.
Při odříkávání přísahy v angličtině záměrně nesprávně vyslovovali slovo Čína tak, že připomínalo starý japonský název pro tuto zemi, který bývá považovaný za hanlivý, napsala agentura AP. Místo aby přísahali věrnost "Hongkongu jako zvláštní administrativní oblasti Číny", slíbili věrnost "hongkongskému lidu".
Pětadvacetiletá Yau podle všeho proložila přísahu dokonce vulgarismem. Za své jednání byli oba napomenuti a jejich přísaha nebyla přijata s tím, že ji budou muset zopakovat při některém z dalších zasedání zákonodárného sboru, pokud si budou chtít své křeslo udržet.
Do úřadu také zatím nebyl uveden nezávislý kandidát Edward Yiu, který do přísahy přidal vlastní fráze, včetně slibu, že "bude bojovat za všeobecné volební právo".
Poslankyně Lau Siu-lai odříkávala přísahu nesmírně pomalu, s dlouhými odmlkami za každým slovem, takže jí přečtení textu čítajícího méně než 100 slov trvalo asi deset minut. Eddie Chu, který požaduje referendum o budoucí suverenitě Hongkongu, přísahu odříkal ve správném znění, na závěr ale zvolal: "Demokracie a sebeurčení. Smrt tyranii!"
Jeden z nejznámějších vůdců prodemokratických demonstrací z roku 2014 Nathan Law citoval před složením přísahy indického bojovníka za nezávislost Mahátmu Gándhího. "Můžete mne spoutat, mučit, dokonce i zabít. Ale nikdy neuvězníte mou mysl," řekl.
Později vypukly v parlamentu ještě potyčky, když trojice aktivistických politiků nebyla vpuštěna na hlasování o novém předsedovi zákonodárného sboru. Ostraha musela chránit poslance podporující Peking před rozčilenými prodemokratickými zákonodárci, z nichž někteří navíc roztrhali hlasovací lístky, napsala agentura Reuters.
Související
5. března 2023 10:21
8. ledna 2023 10:53
24. prosince 2022 12:16
24. října 2022 11:58
20. října 2022 10:42
23. září 2022 11:22