Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ČR prohrála. Musí platit odškodné muži za pobyt v ústavu

Soud pro lidská práva Štrasburk
Soud pro lidská práva Štrasburk
Foto: Reprofoto YouTube

Štrasburk - Čech podal k Evropskému soudu pro lidská práva stížnost na ČR, že byl proti své vůli umístěn do zařízení se sociální péčí. Uspěl a podle verdiktu ve Štrasburku má nárok na odškodnění.

Podle soudu při Radě Evropy české úřady porušily jeho právo na svobodu. Stát má mužovi zaplatit odškodné 15.000 eur (405.000 Kč) a 8025 eur (216.850 Kč) na proplacení nákladů.

Muž narozený v roce 1956 byl v lednu 2005 zbaven pražským soudem svéprávnosti s odůvodněním, že trpí alkoholickou demencí. Opakovaně se pokoušel získat svéprávnost zpět, ale neúspěšně. Byl naopak několikrát přijat do psychiatrické léčebny, kde strávil celkem 27 měsíců.

Od února do srpna 2011 byl podle štrasburského soudu proti své vůli zadržován v soukromém sociálním zařízení se zvláštním režimem a v srpnu 2011 byl přemístěn do zařízení s dlouhodobou péčí, odkud byl propuštěn v září téhož roku.

Muž si mnohokrát stěžoval na umístění v domě se zvláštní péčí u jeho vedení, u policie i u soudů. Nakonec se obrátil do Štrasburku.

Témata:  Evropský soud pro lidská práva Česká republika psychiatrie

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:43

Patří StarDance na ČT? Ředitel televize prozradil, jak to cítí

StarDance pozítří opět pokračuje a poběží ještě několik sobot, než poznáme vítěze této řady. Měla by být tou vůbec poslední? I takové názory někdy zaznívají. Česká televize je ale bytostně přesvědčena, že taková show do vysílání patří. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.