Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zakladateli WikiLeaks zrušil přístup na intermet neznámý státní úřad

sociální sítě
sociální sítě
Foto: Pixabay

Londýn - Zakladateli serveru WikiLeaks Julianovi Assangovi zrušil přístup na internet neznámý státní úřad. Uvedla to dnes organizace WikiLeaks zveřejňující na internetu tajné vládní dokumenty.

WikiLeaks zároveň aktivoval blíže neupřesněný pohotovostní plán. Informovala o tom agentura AP, podle které nechce nikdo případ komentovat. Assange se dlouhodobě zdržuje na ekvádorském velvyslanectví v Londýně.

"Internetové spojení Juliana Assange bylo záměrně přerušeno státním úřadem. Aktivovali jsme příslušné pohotovostní plány," napsal WikiLeaks na twitteru.

"Nemohu prozradit žádné informace," řekla AP žena, která zvedla telefon na ekvádorském velvyslanectví v Londýně. Ekvádorský velvyslanec na zaslaný e-mail zatím neodpověděl. Londýnská policie podle AP komentář odmítla.

Zakladatel WikiLeaks žije od roku 2012 na ekvádorském velvyslanectví v Londýně. Obává se, že ho Británie v případě zadržení vydá do Švédska a to pak do USA. Čtyřiačtyřicetiletý Assange je ve Švédsku stíhaný kvůli podezření ze znásilnění, kterého se měl dopustit v roce 2010. Assange obvinění odmítá a tvrdí, že je účelové. V pozadí je podle něj ve skutečnosti snaha vydat ho justici Spojených států, jejichž tajnou vládní dokumentaci server WikiLeaks zveřejnil.

Projekt WikiLeaks vznikl v roce 2006. V roce 2010 zpřístupnil tajné americké dokumenty o válce v Iráku i Afghánistánu. Dosud server zveřejnil na čtvrt milionu tajných dokumentů, které mapují fungování americké diplomacie od roku 1966 až do února 2010. Mimo jiné obsahují důvěrnou komunikaci více než 270 zastupitelských úřadů USA po celém světě.

Témata:  Julian Assange Wikileaks internet

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 20:07

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vladimir Putin, ruský prezident

Putin je jako auto na dálnici bez brzd. Nic ho nezastaví, píše server

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.