Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Turecké letouny zaútočily na pozice Kurdů v Sýrii, 200 mrtvých

Turecká armáda, ilustrační fotografie
Turecká armáda, ilustrační fotografie
Foto: defenseindustrydaily.com

Ankara - Turecké bojové letouny podnikly v noci na dnešek v Sýrii 26 úderů na 18 pozic syrských kurdských milic YPG a podle prohlášení armády zabily až 200 bojovníků. Sami Kurdové a také aktivisté SOHR ale uvádějí mnohem nižší čísla.

Turecká armáda upřesnila, že její letouny bombardovaly oblast severně od města Halab, kterou milice YPG nedávno obsadily. Při náletech bylo zničeno devět budov, jedno obrněné vozidlo a čtyři další vozy patřící YPG.

Aktivisté ze Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) uvedli, že nálety zasáhly pozice Demokratických sil Sýrie (SDF) ve třech vesnicích, které SDF předtím dobyla z rukou islamistů. Síly SDF jsou arabsko-kurdskou koalicí, která bojuje proti jednotkám syrského režimu a džihádistům z Islámského státu. I SOHR informovala o mnohem menším počtu obětí, prý zahynulo 11 kurdských bojovníků a desítky jich byly zraněny.

Podle velitele kurdských jednotek nálety a dělostřelecká palba stále pokračují. "Dosud zahynulo jen asi deset kurdských bojovníků a 20 jich utrpělo zranění," dodal.

Ankara se do syrského konfliktu zapojila v srpnu. Povstalcům z takzvané Svobodné syrské armády (FSA) vojensky pomohla dobýt území poblíž hranice ovládané Islámským státem (IS). Dalším důvodem turecké intervence bylo zamezit vzniku souvislého pásu ovládaného Kurdy podél hranice.

Kurdy americké úřady považují za jednu z nejefektivnějších sil v boji proti IS. Turecko ale YPG považuje za teroristickou organizaci.

Turecká policie včera v Ankaře zastřelila muže podezřelého z plánování sebevražedného atentátu v turecké metropoli. Podle ankarského guvernéra byl atentát plánován zřejmě na 29. října, kdy Turecko slaví státní svátek výročí vzniku republiky v roce 1923, anebo na 10. listopadu u příležitosti výročí úmrtí zakladatele republiky Mustafy Kemala Atatürka.

"Byl zneškodněn příslušník organizace Islámský stát, a to díky důležité práci zpravodajských služeb," řekl ministr vnitra Süleyman Soylu. Podezřelý muž byl podle něj sledován, jak se často pohybuje mimo jiné u staré budovy parlamentu nebo u mauzolea Mustafy Kemala Atatürka v Ankaře, kde se chystají oslavy k výročí republiky. Po varování tajných služeb vydaly již v pondělí úřady v Ankaře zákaz shromažďování kvůli možným útokům až do konce listopadu.

Témata:  Turecká armáda Turecko Kurdové

Související

Aktuálně se děje

8:26

Karlos Vémola dává na rady právníka. Fanoušci mají smůlu

Karlos Vémola po propuštění na kauci fanouškům sliboval, že se vyjádří k obviněním. Na doporučení právního zástupce to nakonec neudělá. Zápasník chce nechat policisty dělat svou práci, věří v rychlé a řádné prošetření případu. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Hodiny posledního soudu

Hodiny posledního soudu se posunuly. Svět je nejblíže ke globální katastrofě v celé historii

Symbolické hodiny posledního soudu (Doomsday Clock) se posunuly na 85 sekund do půlnoci, což je nejblíže ke globální katastrofě v celé jejich historii. Odborníci z organizace Bulletin of the Atomic Scientists, kterou po druhé světové válce založili vědci jako Albert Einstein nebo Robert Oppenheimer, varují před bezprecedentním nárůstem rizik. Lidstvo se podle nich ocitlo v bodě, kdy agresivní nacionalismus a selhání politických elit urychlují cestu k apokalypse způsobené jadernými zbraněmi, klimatickou krizí a nekontrolovanými technologiemi.