reklama

"Turecko je spojenec v NATO. Většina jeho armády používá americké vojenské vybavení. Zajistíme, aby tato výzbroj byla připravená a použitelná," prohlásil Jeffrey.

Americký velvyslanec v Turecku David Satterfield řekl, že Washington posuzuje žádost Ankary o dodání systému protivzdušné obrany. Loni se přitom vztahy mezi Tureckem a USA ochladily poté, co si Ankara za asi 2,5 miliardy dolarů (asi 57 miliard Kč) místo americké výzbroje pořídila moderní ruský raketový systém S-400.

Boje o Idlib vyvolaly spory mezi Tureckem, jež podporuje některé povstalce v Sýrii, a Ruskem, jež bojuje na straně režimu v Damašku. Domovy v Idlibu opustil milion lidí a Turecko přestalo bránit uprchlíkům na svém území mířit k hranici s Řeckem. Evropská unie obvinila Turecko z vydírání zneužíváním problému uprchlíků a žádá, aby Ankara dodržovala dohodu s unií z roku 2016. Turecko na jejím základě začalo za finanční náhradu bránit běžencům přecházet hranici EU.

Stálá americká zástupkyně při OSN Kelly Craftová dnes oznámila, že USA zvýší pomoc Syřanům, kteří se vydali k turecké hranici, o 108 milionů dolarů (2,5 miliardy korun). Craftová ve svém prohlášení uvedla, že k dnešnímu datu USA poskytly v reakci na krizi v Sýrii 10,5 miliardy dolarů a k nim nyní přidají 108 milionů jako humanitární pomoc. Craftová navštívila turecké provincie Gaziantep a Hatay, které leží u syrské hranice.

Nová pomoc z USA má podle Craftové sloužit k zajištění potravin, přístřeší, zimního oblečení, přikrývek a léků i vody Syřanům, kteří jsou v Sýrii i v okolních oblastech.

reklama