Islámábád - Nejvyšší pákistánský soud otevřel cestu k popravě duševně nemocného muže, který byl v minulosti odsouzen za vraždu. Dle nejvyššího justičního orgánu v muslimské zemi totiž schizofrenie nespadá mezi psychické nemoci.
Vládní lékaři v roce 2012 potvrdili nyní padesátiletému Imdadu Aliovi paranoidní schizofrenii. Stalo se tak poté, co byl v roce 2001 obviněn a odsouzen k trestu smrti za vraždu duchovního.
Právníci odsouzeného trvají na tom, že Ali nemůže být popraven, jelikož není schopen chápat svůj čin a trest. Poprava nemocného by podle nich byla v rozporu s povinností Pákistánu respektovat Mezinárodní pakt o občanských a politických právech, který je založen na smlouvě Organizace spojených národů.
Americká psychologická asociace definuje schizofrenii jako "závažné duševní onemocnění, které se projevuje nesouvislými myšlenkami, podivným chováním a bludy či halucinacemi, jako je slyšení hlasů". Vládní psychiatr Tahrir Feroze, který má Aliho v péči už osm let, říká, že společně s dvěma dalšími doktory potvrdili u Aliho schizofrenii v roce 2012.
Nicméně soudci pákistánského nejvyššího soudu prohlásili, že schizofrenie není nevyléčitelná nemoc, a tudíž jí nepřísluší definice duševní nemoci.
Verdikt je pobuřující, uvedla lidskoprávní organizace Reprieve, která sídlí v Londýně. "Je neskutečné, že pákistánský nejvyšší soud rozhodl, že schizofrenie není duševní nemoc," řekla ředitelka Reprievu Maya Foyaová.
Ali by mohl být popraven už ve středu. Jeho žena se pokusila kontaktovat rodinu zavražděného, aby poprosila o odpuštění, což je součástí islámského práva, které se v Pákistánu používá. Pokud by rodina oběti odpustila vrahovi, tak by se mohlo popravě zamezit. Rodina zavražděného však s Bánovou odmítá komunikovat.
Témata: schizofrenie, Pákistán, popravy
Související
11. srpna 2020 11:12
28. července 2020 9:43
13. prosince 2019 18:29
24. listopadu 2019 21:58
9. června 2018 15:15
25. května 2018 13:24