Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Strana Gruzínský sen drtivě vyhrála volby, získala 115 mandátů

Gruzijská vlajka
Gruzijská vlajka
Foto: Pixabay

Tbilisi - Druhé kolo parlamentních voleb drtivě vyhrála vládní strana Gruzínský sen miliardáře Bidziny Ivanišviliho. Bude disponovat 115 mandáty, což je o dva více než ústavní většina.

V Gruzii se parlament volí podle smíšeného klíče: ze 150 poslanců se 77 volí poměrným způsobem na základě stranických kandidátek a zbylých 73 většinovým způsobem v jednomandátových okruzích. A právě v 50 z těchto okruhů se rozhodovalo až ve druhém kole 30. října. První kolo hlasování se uskutečnilo již 8. října.

Opoziční Sjednocené národní hnutí exprezidenta Michaila Saakašviliho ve sněmovně naopak oslabí: bude mít 27 zákonodárců místo dosavadních 65.

Vládní strana vyhrála ve 48 z 50 jednomandátových okruhů, uvedla dnes předsedkyně ústřední volební komise Tamara Žvanijaová. "Ve druhém kole parlamentních voleb se hlasovalo klidně a svobodně, bez hrubých přešlapů," zdůraznila.

Opozice po volbách z počátku října odmítla uznat úspěch vládní strany. Pozorovatelská mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) ale zhodnotila volby vcelku pozitivně.

Témata:  Gruzie volby

Související

Aktuálně se děje

25. ledna 2026 17:35

Princ Harry dosáhl svého. Trump ocenil nasazení Britů v Afghánistánu

Americký prezident Donald Trump pod tíhou kritiky ocenil hrdinství britských vojáků během války v Afghánistánu. Dříve přitom roli spojeneckých vojsk při konfliktu umenšil. Vysloužil si za to kritiku, opřel se do něj i princ Harry. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy