Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Slovem roku se stal "brexit", jeho výskyt vzrostl o 3400 procent. Následuje "trumpismus"

Brexit
Brexit
Foto: Pixabay

Londýn - Anglický výkladový slovník Collins English Dictionary vyhlásil slovem roku "brexit", druhou pozici pak obsadil termín "trumpismus". Boduje ale také jedno slovo dánského původu.

Vydavatelé Collinsova slovníku uvedli, že první výskyt slova brexit byl zaznamenán v roce 2013, letos ale četnost jeho použití vzrostla o více než 3400 procent. Důvodem bylo červnové referendum. "Takový nárůst výskytu slova je neslýchaný," konstatovali vydavatelé.

"Brexit je pravděpodobně nejvýznamnějším příspěvkem politické sféry do anglického jazyka za více než 40 let; od doby, kdy aféra Watergate obohatila komentátory a komiky příponou -gate, která dodává každému incidentu a skandálu na závažnosti," prohlásila Helen Newsteadová, která zodpovídá za jazykový obsah Collinsova slovníku.

Různé slovní hříčky na sebe nenechaly dlouho čekat. Rozchod herců Angeliny Jolieové a Brada Pitta tak byl označen za BrexPitt či Bradxit, ohlášený konec reprezentační kariéry argentinského fotbalisty Lionela Messiho (který si nakonec pětinásobný nejlepší fotbalista světa rozmyslel) zase dostal přízvisko Mexit.

Mezi další uchazeče o slovo roku patřil podle slovníku výraz trumpismus, který označuje politiku prosazovanou Donaldem Trumpem. "Trump není prvním politikem, jehož jméno bylo do jazyka začleněno; dalšími příklady jsou třeba thatcherismus (politika britské expremiérky Margaret Thatcherové) nebo reaganomika (ekonomické změny provedené bývalým americkým prezidentem USA Ronaldem Reaganem po jeho zvolení v roce 1981)," prohlásila Newsteadová.

Velký nárůst popularity zaznamenalo v angličtině také dánské slovo "hygge", kterému asi nejblíže odpovídá český výraz "pohoda", ať už ji člověk zažívá na společném výletě s rodinou, nebo třeba když sedí večer zabalený do deky na terase a popíjí s přáteli víno.

Mezi deseti uchazeči o titul slovo roku se na seznamu vydavatelů Collinsova slovníku objevilo rovněž sousloví "generace sněhových vloček" (snowflake generation) pro mladé lidi stávajícího desetiletí, kteří jsou vnímáni jako méně odolní, než byly předchozí generace.

Z internetové oblasti je výraz sharenting (share a parenting), tedy sdílení pokroku dětí rodiči na sociálních sítích.

Témata:  jazyky Brexit Velká Británie

Související

Aktuálně se děje

3. dubna 2025 20:19

Fanoušci mohou jásat. Pavla Tomicová je zpátky

Herečka Pavla Tomicová se po těžkém období plném osobních trápení a psychických kolapsů vrací nejen na televizní obrazovky, ale i k vysněné roli, ve které se její postava dočká lásky. V seriálu Zoo: Nové začátky se znovu chopila role veterinářky Anežky Krásné a podle informací z natáčení je ve skvělé formě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Izraelská armáda

Analýza

Katastrofální situace v Pásmu Gazy: Izrael už necílí jen na Hamás, ale i na zisk dalšího území

Izrael zásadně mění svůj přístup k situaci v Pásmu Gazy. Premiér Benjamin Netanjahu oznámil novou vojenskou strategii, která počítá s postupným obsazováním částí palestinského území. Tento vývoj přichází v momentě, kdy světová pozornost slábne – částečně i kvůli šéfovi Bílého domu Donaldu Trumpovi, který ji přesměroval jinam. Vyhlášením nové obchodní války rozvířil mezinárodní agendu a odvedl zrak od humanitární katastrofy, která se v Gaze dál prohlubuje.