Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Prezidentské volby v Nikaragui patrně opět vyhraje Ortega, opozice volby bojkotuje

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Managua - V neděli se budou v Nikaragui konat prezidentské volby a podle průzkumů je patrně potřetí v řadě vyhraje Daniel Ortega. Opozice už vyzvala k bojkotu hlasování, prý nebude demokratické.

Podle průzkumu by se pro levicového Ortegu a jeho Sandinovskou frontu národního osvobození (FSLN) vyslovilo téměř 70 procent ze 3,8 milionu voličů, což znamená, že nebude potřeba ani druhé kolo.

Kandidátovi pravicové opozice Maximinu Rodríguezovi průzkumy dávají jen asi osmi procentní šanci. Další čtyři uchazeči by nyní nedostali ani procent hlasů.

Někdejší gerilový vůdce Ortega, který si za viceprezidentku pro další volební období vybral svou manželku Rosariu Murillovou, stojí v čele země od ledna 2007. Přízeň obyvatel si získal mimo jiné štědrými sociálními programy, které mu financovala socialistická vláda z Venezuely.

Ortega stál v čele Nikaragui již v 80. letech poté, co v roce 1979 jeho partyzánská organizace FSLN svrhla diktaturu Anastasia Somozy. Ze jeho vlády vedla FSLN občanskou válku s ultrapravicovými jednotkami zvaným contras, která si vyžádala na 50.000 obětí. V roce 1990 vystřídala Ortegu v nejvyšším úřadě demokraticky zvolená prezidentka Violetta Chamorrová.

Ortega opět vyhrál až v roce 2006. V následujících volbách v roce 2011 opět zvítězil, ačkoliv jeho kandidatura byla sporná. Povolil mu ji sice nejvyšší soud, ale zakazovala ústava, podle níž stejný prezident nesměl tehdy vládnout dvě období po sobě. V roce 2013 schválil parlament změnu ústavy, která neomezuje počet kandidatur pro jednoho uchazeče o úřad prezidenta v řadě za sebou.

Témata:  Nikaragua volby

Související

Aktuálně se děje

1. září 2025 11:31

Rekordní sprint na jih Čech. Pendolino už jezdí v běžném provozu rychleji než stošedesátkou

Česká železnice prolomila dosavadní rychlostní limit 160 km/h v pravidelné dopravě. Vysokorychlostní jednotka Pendolino Českých drah na lince z Prahy do Českých Budějovic poprvé dosahuje rychlosti až 200 km/h. Cestující se tak dostanou do jihočeské metropole v rekordním čase 95 minut, v opačném směru bude vlak ještě o pět minut rychlejší. Pendolino dosahuje své maximální rychlosti díky technologii naklápění vozů na dvou úsecích jižního koridoru, mezi Voticemi a Sudoměřicemi a mezi Doubím a Soběslaví.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy