Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Mayová se pustila do parlamentu: Vláda chystá brexit, respektujte to

Brexit
Brexit
Foto: Pixabay

Londýn - Britská vláda pokračuje v přípravách na brexit bez ohledu na čtvrteční rozhodnutí soudu, podle něhož kabinet k zahájení procesu odchodu z Evropské unie potřebuje souhlas parlamentu.

Uvedla to dnes premiérka Theresa Mayová, která zároveň vyzvala členy obou parlamentních komor, aby nezapomínali na výsledek referenda, v němž se Britové v červnu vyslovili pro opuštění EU.

Zatímco odpůrci brexitu doufají, že jim verdikt soudu pomůže přinejmenším pozdržet odchod z unie, protievropští politici hodlají stejně jako Mayová prosadit březnové zahájení celého procesu.

"Lidé si vybrali a učinili tak rozhodně. Nyní je odpovědností vlády, aby konala svou práci a jednala zcela podle jejich zadání," napsala Mayová v dnešním vydání konzervativního nedělníku The Sunday Telegraph. I ti členové parlamentu, kteří nesouhlasí s výsledkem referenda, by při případném hlasování měli pamatovat na to, jak rozhodli voliči.

Kabinet Mayové se proti čtvrtečnímu verdiktu odvolal k nejvyššímu soudu, který se věcí bude zabývat v prosinci. Ministerská předsedkyně přitom zopakovala, že chce článek 50 lisabonské smlouvy o odchodu z EU aktivovat v březnu a zahájit tím dvouleté období jednání o nové podobě vztahů s unií.

Témata:  Brexit Theresa Mayová

Související

Aktuálně se děje

23. března 2026 4:00

Připravte se na proměnlivé počasí. Ještě může i sněžit

Počasí se v průběhu týdne, který právě začíná, zásadně promění. V prvních dvou dnech si ještě užijeme jaro, od středy se však má výrazně ochladit. Potvrzuje to předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy