Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Problém s jadernými zbraněmi se bude zhoršovat. Máme se obávat?

Test atomové bomby
Test atomové bomby
Foto: Pixabay

Ti, kdo si stěžují, že zpravodajství je depresivní, mají pravdu. Může se to však exponenciálně zhoršovat, varuje John Lloyd, spoluzakladatel Institutu žurnalistiky na prestižní Oxfordské univerzitě. V komentáři pro server Reuters rozebral, jakým hrozbám čelí svět v 21. století.

Islamisté a jaderná zbraň

Llyod poukazuje, že Čína, Rusko, Egypt a Turecko se stávají stále více autoritářskými. Publicista odkazuje též na názor George Sorose, jednoho z největších zastánců integrace Evropy, že EU se nachází na pokraji kolapsu. Stupňuje se globální oteplování a země BRICS, které se měly stát motorem globálního hospodářského růstu, se všechny potýkají s recesí a politickým patem, s jistou vratkou výjimkou v podobě Indie, vyjmenovává žurnalista. Dodává, že lídři uvedených států, krom indického premiéra Nárendry Módího a čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, jsou obviněni z korupce.    

Ve Spojených státech roste jak počet volných pracovních míst, tak HDP, ale hořká politická polarizace a ochota části voličů přijmout předsudky jako politický princip jsou podle Lloyda samy o sobě krizí, kterou bude muset řešit příští prezident. "Odhodlání bohatých zůstat bohatými a dále bohatnout názorně ukazuje únik z Panamy," připomíná publicista.  

"Zprávy však mohou být ještě depresivnější. Možná dostaneme ránu," varuje Lloyd. Poukazuje, že počátkem tohoto měsíce prezident Barack Obama vyzýval světové lídry, aby se naléhavě zabývali nebezpečím, že teroristická skupina získá a použije jadernou zbraň. Akademik dodává, že Obama ve své řeči na summitu o jaderné bezpečnosti mohl konstatovat úspěch, když většina světových států přijala závazek zabezpečit, či eliminovat jaderný materiál.     

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Llyod konstatuje, že pak přišlo velké "ale": Jak Al-Káida, tak Islámský stát (IS) dle Obamových slov aktivně usilují o jadernou zbraň a není pochyb o tom, že pokud ji tito šílenci někdy dostanou do rukou, pravděpodobně ji použijí k usmrcení co největšího počtu nevinných lidí. "Zdá se, že to je pravda," připouští publicista. Uvádí, že obě zmíněné skupiny se tímto záměrem netají a členové IS - který již nasadil chemické zbraně - získali záznamy pracovníka jaderného zařízení v Belgii a podle tvrzení úřadů se snažili vyvinout tzv. špinavou bombu.     

"Hrozba zbraní hromadného ničení je skutečná. Biologické a chemické materiály a technologie mají téměř vždy dvojí využití a v globální ekonomice se snadno přesouvají, stejně jako osoby s vědeckými expertizami, jak je zkonstruovat a použít," cituje Lloyd slova šéfa amerického Národního zpravodajství Jamese Clappera pronesená tento měsíc před senátním výborem. Odkazuje též na známého komentátora zabývajícího se terorismem, Bruce Hoffmana, který v březnu napsal, že IS se snaží proměnit ve stát konečného vítězství, kdy chalífát definitivně triumfuje nad zbytkem světa a k tomuto bude potřebovat jaderné zbraně.   

Hoffman též věří, že dvě uvedené skupiny hladové po světové dominanci - IS a Al-Káida - se mohou spojit, navzdory vzájemné animozitě mezi jejich vůdci, vysvětluje Lloyd. Připomíná, že Hoffman cituje nejmenovaného vysoce postaveného amerického představitele, dle kterého  by tato možnost znamenala absolutní a bezprecedentní pohromu pro USA a jejich spojence.

Putin spoléhá na vojenskou sílu

"Další povzbuzení? Rusko se jaderného summitu neúčastnilo," pokračuje Lloyd. Připomíná, že Moskva se již lni v listopadu nechala slyšet, že USA dle jejího názoru usilují o převzetí hlavního a privilegovaného hráče v této oblasti, a proto její zástupci nepřijedou. Publicista nicméně poukazuje na Obamova slova, že Rusko by k cílům bezpečnostního summitu přispělo jen velmi málo, pokud vůbec, jelikož Putin prosazuje svou vizi kladoucí důraz na vojenskou sílu.        

Llyod vysvětluje, že USA a Rusko disponují dle odhadů asi 95% z 15 tisíc jaderných hlavic ve světě, přičemž Spojené státy jich mají 6970, Rusko pak 7300. Zatímco Washington své arzenály mírně omezil, Rusko nikoliv, deklaruje publicista. Dodává, že Obama ve svém pražském projevu na počátku svého prvního funkčního období před sedmi lety volal po světě bez jaderných zbraní, podobně jako předtím Ronald Reagan.  

Naproti tomu Putin vyhrožoval nasazení jaderných zbraní proti IS, Turecku a v odpovědi na západní protesty proti ruské anexi Krymu, kritizuje Lloyd. "Rád bych vám připomněl, že Rusko je jedna z největších světových jaderných mocností. To nejsou pouze slova - to je realita. Navíc posilujeme náš jaderný odstrašující potenciál a rozvýjíme naše ozbrojené síly," cituje publicista Putinova méně konkrétní slova pronesená v létě 2014 na setkání s mládeží.   

Spojené státy, podobně jako Rusko, kontinuálně modernizují a posilují své jaderné síly a je pravděpodobné, že prodají protiraketové střely Patriot Polsku, ruskému hněvu navzdory, uvádí Lloyd. Podle něj je však nutné rozšiřující se potok mezi zeměmi nějakým způsobem přemostit, jinak bude lidstvo čelit největšímu problému - značně rozšířené schopnosti zlikvidovat většinu světa.  

"Zprávy nemají být pouze depresivní, ale spíše podněcovat větší angažovanost a vysvětlovat (problémy) komplexně," konstatuje Lloyd. Doplňuje, že s pochopením přichází podpora podpořit takové politiky, představitele a organizace usilující o kompromis a řešení. "Pokud bylo 20. století stoletím Ameriky, pak 21. století musí být stoletím světa, ve kterém přítomnost mnohočetné hrozby vyvolá kolektivní odpověď," apeluje publicista. Soudí, že bez toho se kokony, v nichž se mnozí snaží skrýt před špatnými zprávami, zhroutí během jediného roku.Má

Témata:  Islámský stát Rusko jaderné zbraně

Související

Aktuálně se děje

25. listopadu 2024 14:47

Karel Heřmánek a pochybnosti o sebevraždě. Promluvil jeho herecký kolega

Tři měsíce uplynuly v neděli od smrti Karla Heřmánka, ke které došlo za takových okolností, že se jimi musela zabývat i policie. Má se za to, že populární herec spáchal sebevraždu. Nicméně mezi jeho kolegy je jeden, který tomu úplně nevěří. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy