Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na Islandu se opět pokusí vytvořit vládu pěti stran

Zbytky ledovce, Island
Zbytky ledovce, Island
Foto: Pixmac

Reykjavík - Po říjnových volbách na Islandu se zatím nedaří zformovat kabinet. Po prvním nezdařeném pokusu dnes prezident Gudni Jóhannesson dnes pověřil sestavením nové vlády předsedkyni Levicově-zeleného hnutí Katrínu Jakobsdóttirovou.

Koaliční jednání vítězné Strany nezávislosti a nových stran Jasná budoucnost a Vidreisn, což znamená v islandštině obnova či reforma, ztroskotala v úterý.

Obě menší strany požadovaly reformu systému kvót na rybolov, které se ale konzervativci ze Strany nezávislosti bránily. Rozdílný názor měly strany také na vztah k EU. Zatímco Jasná budoucnost a Vidreisn požadovaly vypsání referenda, v němž by se Islanďané mohli vyjádřit k obnovení přerušených přístupových rozhovorů s EU, Strana nezávislosti ho odmítá.

Levicově-zelené hnutí skončilo v říjnových volbách na druhém místě se ziskem deseti křesel v 63členném parlamentu. Jakobsdóttirová chce jednat o vytvoření středolevé koalice. Aby se jí podařilo získat většinu, musela by ke spolupráci přesvědčit Piráty, Sociálně demokratickou alianci a nová liberální uskupení Jasná budoucnost a Vidreisn.

Témata:  Island

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.