Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Soud bude projednávat stížnost aktivisty na brexit

Brexit
Brexit
Foto: Pixabay

Belfast (Británie) - Soud v Severním Irsku se odmítl zabývat stížností aktivisty na vystoupení Británie z Evropské unie a rozhodl, že případ bude řešit britský nejvyšší soud.

Aktivista Raymond McCord věří, že Severní Irsko, kde většina lidí hlasovala proti takzvanému brexitu, má právo o své budoucnosti rozhodnout samo a v EU zůstat. Uvedla to dnes agentura Reuters.

Britský nejvyšší soud bude muset rozhodnout, zda je s ohledem na mírovou dohodu o Severním Irsku z roku 1998 zapotřebí, aby se k brexitu vyjádřil parlament a zda svůj souhlas bude muset připojit i regionální parlament v Severním Irsku. Mírová dohoda ukončila asi 30 let trvající konflikt mezi stoupenci setrvání Severního Irska ve Spojeném království a separatisty, usilujícími o připojení oblasti k Irské republice.

Otázku kolem odchodu Severního Irska z EU provázejí obavy a ozývají se hlasy, že by takový krok mohl ohrozit mírovou dohodu. Následkem odchodu Severního Irska z EU je také možné, že by byly zavedeny přísné kontroly na hranici Mezi Severním Irskem a Irskou republikou, která je členem EU. To by bylo velmi nepopulární.

Nejvyšší soudu Británie bude také v brzké době posuzovat odvolání vlády proti verdiktu vrchního soudu v Londýně, že k zahájení procesu odstoupení Británie z EU se musí vyjádřit parlament. Vrchní soud rozhodl, že k tomu, aby Británie mohla v březnu příštího roku zahájit proces odchodu z EU je zapotřebí souhlas parlamentu.

Témata:  Brexit soudy Severní Irsko

Související

Aktuálně se děje

16. května 2025 10:51

Důchody v Česku? Lidé se stále sžívají s velkou změnou. Úřad musí vysvětlovat

Velká důchodová změna, která se týkala výplatních termínů, proběhla již v dubnu. Úřady ale neponechávají nic náhodě a v květnu znovu upozorňují důchodce, že jim peníze budou přicházet v první polovině kalendářního měsíce. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Bundeswehr, ilustrační fotografie

Komentář

Rusko si může vybrat: Evropští vojáci na Dněpru, nebo u mezinárodně uznaných hranic

Už se stalo tradicí, že Kreml ujišťuje o svém zájmu o mír, načež svá slova vzápětí doprovodí dalšími útoky na civilní cíle či posilováním útočných kapacit. Ani tento týden nepřinesl výjimku. Zatímco Vladimir Putin veřejně prohlašoval, že je otevřen jednáním o míru, nad ukrajinskými městy zněly letecké poplachy a v ruském zázemí přibývalo jednotek, které se zjevně připravují na rozsáhlejší jarní nebo letní ofenzívu.