Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kiska vyzval poslance: Zrušte amnestie z dob Mečiara

Andrej Kiska, slovenský prezident
Andrej Kiska, slovenský prezident
Foto: prezident.sk **www.prezident.sk**

Bratislava - Slovenský parlament se bude zabývat návrhem na zrušení kontroverzních amnestií z období vlády autoritářského premiéra Vladimíra Mečiara. Na poslance v této věci apeloval i prezident Andrej Kiska.

"Nedávný odchod prezidenta SR Michala Kováče nám všem připomenul politický a osobní zápas o budoucnost Slovenska, který vedl s tehdejší vládní mocí. Připomenul nám oběti tohoto boje a nevyřešený dluh, který jako země máme," napsal Kiska poslancům slovenské sněmovny v dopisu, o kterém dnes ČTK informovala prezidentská kancelář.

Proti anulování amnestií dlouhodobě vystupuje vládní sociální demokracie (Směr-SD) premiéra Roberta Fica, který označil amnestie sice za nemorální, ale zároveň za nezrušitelné.

Slovenská sněmovna už v minulosti neschválila několik návrhů na zrušení amnestií, které v roce 1998 udělil Mečiar, jenž tehdy vykonával také některé pravomoci hlavy státu.

Mečiarovy amnestie se týkají také aféry ohledně zmařeného referenda o vstupu země do NATO a o přímé volbě prezidenta v roce 1997.

Témata:  Slovensko Andrej Kiska amnestie

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.