Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Soud s Čechem v Súdánu pokračuje, zatím bez rozsudku

soudy
soudy
Foto: Pixabay

Chartúm - V Súdánu se dnes uskutečnilo další státní soudního procesu s Čechem Petrem Jaškem, který čelí obvinění z protistátní činnosti. Soud s Jaškem začal v srpnu a byl již několikrát odročen.

O dalším stání dnes informovala mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. „Dnešní stání se konalo, další bude 28. listopadu. Nečekáme, že by příští týden padl rozsudek," uvedla mluvčí.

Případem Jaška se zabývá český honorární konzul v Chartúmu, ambasáda v Káhiře i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Angažuje se v něm také europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský. Evropský parlament se za Jaška postavil společnou rezolucí.

Jašek byl v Súdánu zadržen před necelým rokem, podle české diplomacie byl na misionářské misi. Jeho cílem bylo pomáhat místním křesťanům. Súdánské úřady však proti Jaškovi a třem Afričanům vznesly obvinění ze sedmi přečinů, včetně činnosti proti státu.

Předcházející státní se konalo před týdnem. Černínský palác tehdy vyvrátil spekulace o tom, že Jaškovi hrozí trest smrti. Zadržený Čech byl podle českého ministerstva zahraniční v uspokojivém zdravotním i psychickém stavu.

Témata:  Súdán Petr Jašek soudy

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.