Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

IS vyrábí chemické zbraně? Odborníci varují před nebezpečím

Islámský stát
Islámský stát
Foto: nbcnews.com

Bagdád – Islámský stát už při svých útocích v Iráku a Sýrii použil nejméně v 50 případech potenciálně nebezpečné chemické látky. Odborníci varují, že si IS zřejmě tyto látky vyrábí sám. To ale není zdaleka vše.

Radikálové IS prchají ze Sýrie a Iráku, protože se jejich samozvaný chalífát rozpadá. Pokud se vrátí do svých rodných zemí, potenciálně by mohli používat k útokům chemické zbraně, varuje Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW).

„Zdá se, že je to jedno z rizik, kterým musíme čelit. Od doby, kdy se IS naučil, jak vyrobit yperit, je bohužel možné, že někdo z těch lidí, kteří to umí, se vrátí do Evropy, a bude pomáhat při organizování útoku," upozornil podle listu The Independent Philippe Denier, ředitel ověřovacího sekce OPCW na obranné konferenci v Paříži.

Zpravodajské služby podezřívají IS, že na několika místech v Iráku a Sýrii vyrábí rudimentární verzi hořčičného plynu, tedy látku, která je podle mezinárodního práva zakázána. Hořčičný plyn je silně dráždivý. Otrava se projevuje poškozením tkání, pokožky, očí, dýchacích orgánů a zažívacího ústrojí. Příznaky otravy se projevují podle stupně zasažení po 4-6 hodinách. V dostatečně velké koncentraci může zabíjet.

Rakety obsahují stopy yperitu byly například použity v září při útoku na americké vojáky v severním Iráku. Námořní generál Joseph Dunford, předseda Sboru náčelníků štábu, řekl brannému výboru amerického Senátu, že schopnosti IS v tomto směru jsou v současné době „primitivní".

Experti však varují, že existuje „vysoké riziko", že IS bude používat chemické látky proti civilistům a koaličním sílám v boji o Mosul. Mesto Mosul dříve sloužilo jako hlavní místo výroby chemických zbraní pro IS, většina materiálu pro výrobu chloru a yperit však byla před vypuknutím bojů přesunuta do syrské Rakky.

Témata:  Islámský stát chemické zbraně

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy