Bagdád – Islámský stát už při svých útocích v Iráku a Sýrii použil nejméně v 50 případech potenciálně nebezpečné chemické látky. Odborníci varují, že si IS zřejmě tyto látky vyrábí sám. To ale není zdaleka vše.
Radikálové IS prchají ze Sýrie a Iráku, protože se jejich samozvaný chalífát rozpadá. Pokud se vrátí do svých rodných zemí, potenciálně by mohli používat k útokům chemické zbraně, varuje Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW).
„Zdá se, že je to jedno z rizik, kterým musíme čelit. Od doby, kdy se IS naučil, jak vyrobit yperit, je bohužel možné, že někdo z těch lidí, kteří to umí, se vrátí do Evropy, a bude pomáhat při organizování útoku," upozornil podle listu The Independent Philippe Denier, ředitel ověřovacího sekce OPCW na obranné konferenci v Paříži.
Zpravodajské služby podezřívají IS, že na několika místech v Iráku a Sýrii vyrábí rudimentární verzi hořčičného plynu, tedy látku, která je podle mezinárodního práva zakázána. Hořčičný plyn je silně dráždivý. Otrava se projevuje poškozením tkání, pokožky, očí, dýchacích orgánů a zažívacího ústrojí. Příznaky otravy se projevují podle stupně zasažení po 4-6 hodinách. V dostatečně velké koncentraci může zabíjet.
Rakety obsahují stopy yperitu byly například použity v září při útoku na americké vojáky v severním Iráku. Námořní generál Joseph Dunford, předseda Sboru náčelníků štábu, řekl brannému výboru amerického Senátu, že schopnosti IS v tomto směru jsou v současné době „primitivní".
Experti však varují, že existuje „vysoké riziko", že IS bude používat chemické látky proti civilistům a koaličním sílám v boji o Mosul. Mesto Mosul dříve sloužilo jako hlavní místo výroby chemických zbraní pro IS, většina materiálu pro výrobu chloru a yperit však byla před vypuknutím bojů přesunuta do syrské Rakky.
Témata: Islámský stát , chemické zbraně
Související
27. srpna 2024 6:32
25. srpna 2024 16:08
25. dubna 2024 16:34
9. dubna 2024 20:09
3. srpna 2023 20:45
31. května 2023 10:33