Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rwanda chce omluvu od Vatikánu kvůli genocidě

Vatikán, ilustrační foto
Vatikán, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Kigali - Vatikán by se měl podle Rwandy omluvit za roli katolické církve při genocidě v roce 1994, kdy extremisté z řad většinových Hutuů zavraždili kolem 800 tisíc menšinových Tutsiů.

Rwandská katolická církev, k níž se tehdy hlásila většina obyvatel země, byla blízká Hutuům a někteří její kněží a další členové se na masakrech přímo podíleli. Od dubna do července 2014 se stalo svědkem masového vraždění mnoho kostelů, ve kterých se i s pomocí kněžích shromáždili bez možnosti úniku budoucí oběti z řad Tutsiů.

V neděli se v kostelech ve Rwandě četl dopis, který podepsalo devět biskupů reprezentujících devět diecézí země. Ti však zdůraznili, že se nejedná o omluvu za církev jako instituci.

"Omluva je zcela nepřiměřená. Umožnila jen ukázat odstup, který dělí katolickou církev od úplného a poctivého uznání své morální a právní odpovědnosti. Vzhledem k rozsahu spáchaných zločinů je požadavek omluvy Vatikánu zcela opodstatněný," uvedla vláda v dnešním prohlášení.

Témata:  Rwanda Vatikán

Související

Aktuálně se děje

3. května 2026 17:15

Macinka se v televizi drsně pustil do Pavla. Prezident se dočkal zastání

Ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) v nedělním vydání pořadu Partie zopakoval, že si nepřeje účast prezidenta Petra Pavla na červencovém summitu NATO. Neodpustil si zároveň nálepkování hlavy státu v souvislosti s Pavlovou armádní minulostí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy