Atény – Návštěva papeže Františka v uprchlickém táboře Moria na ostrově Lesbos budí silné emoce. Řada uprchlíků při setkání s nejvyšším představitelem katolické církve plakala, jiní ho vítali transparenty.
Běženci při setkání s Františkem plakali či před ním poklekli, další zase drželi transparenty, na kterých se dožadovali svobody. Papež v projevu vyzval evropské představitele, aby na uprchlickou krizi odpověděli způsobem, který by byl hoden lidskosti.
Při setkání s běženci mu mnozí z nich vypověděli svůj příběh. Děti předaly papeži obrázky, které namalovaly. Jednu z dívek za její výtvor obzvláště ocenil. Obrázek poté předal svému doprovodu s tím, aby ho nepřehýbali, protože si ho chce vystavit na svém pracovním stole.
Detained at #Moria #refugees camp greets #PopeFrancis.Welcome to #Europe. pic.twitter.com/jVORnDOuW9
— rui borges (@homo_viator) 16. dubna 2016
„Doufáme, že svět těmto scénám tragédie a zoufalství věnuje pozornost a odpoví na ně způsobem, který bude hoden našemu společnému lidství," řekl František. Běžencům, kteří uvázli na Lesbu, pak vzkázal, že nejsou opuštění. Vyzval je také, aby neztráceli naději.
#PopeFrancis given drawings by children in #Moria, spends time to ask them what they are pic.twitter.com/oy4xzrNae8
— Daphne Papadopoulou (@daphnenews) 16. dubna 2016
V táboře Moria papeže doprovázejí ho konstantinopolský patriarcha Bartoloměj I., arcibiskup aténský Hieronym II. a řecký premiér Alexis Tsipras. Hieronym II. prohlásil, že katoličtí i pravoslavní církevní představitelé mají stejný odmítavý postoj ke snižování lidské hodnoty uprchlíků. Dodal, že v kritice hodlají pokračovat, dokud znevažování lidských bytostí bude pokračovat.
Témata: Papež František, Řecko, uprchlíci
Související
11. září 2024 16:55
14. dubna 2024 16:48
31. března 2024 16:44
11. března 2024 16:49
9. března 2024 20:20
11. ledna 2024 14:38