Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Počet falešných bankovek a mincí v ČR klesá, přibývá ale padělků eur

Evropská měna EURO, ilustrační fotografie
Evropská měna EURO, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Praha - Česká národní banka (ČNB) zadržela za tři letošní čtvrtletí 2078 padělaných bankovek či mincí, což znamená meziroční pokles o 43 procent. V Česku bylo ke konci loňského roku v oběhu téměř 2,1 miliardy kusů platidel, meziročně o téměř šest procent více.

Nejvíce padělků mincí a bankovek bylo v českých korunách, celkem 1096. Ve stejném období loni to bylo 1426 kusů. Počet padělků eur vzrostl na 743 z loňských 474. V případě dolarů počet padělků klesl na 215 z loňských 1658.

Vedle padělků zadržela centrální banka 2991 napodobenin, za stejné období loni to bylo 365 kusů. Napodobeniny jsou většinou na rozdíl od padělků vyrobeny za jiným účelem než udáním do oběhu. Jsou to například filmové rekvizity, učební pomůcky nebo reklamní předměty.

Za celý loňský rok bylo v Česku zadrženo 5301 padělaných a pozměněných bankovek a mincí všech měn, což byl meziroční pokles o tři procenta.

Hodnota peněz v oběhu stoupla z předloňských 468 miliard korun na více než 508 miliard Kč.

Témata:  ČNB padělky peníze EUR (euro)

Související

Aktuálně se děje

11. května 2025 19:48

11. května 2025 12:52

Princezna Kate a rakovina: Ve společnosti se teď ledacos změní, zní z nemocnice

Britská princezna z Walesu Kate Middleton se dočkala neobvyklé a dojemné pocty. Královská zahradnická společnost (Royal Horticultural Society – RHS) oznámila, že nově vyšlechtěná odrůda růže ponese jméno Catherine’s Rose. Tento výjimečný květ má nejen okouzlující vzhled a vůni, ale také hluboký symbolický význam – připomíná osobní boj princezny s rakovinou a podpoří pacienty prostřednictvím charitativních příspěvků.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.