Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Evropě hrozí krveprolití. USA má v držení tajné dokumenty IS

Islámský stát
Islámský stát
Foto: Reprofoto YouTube

Londýn/Washington - Tajné dokumenty Islámského státu ukazují, na která místa a kdy se chystali islámští radikálové zaútočit. Podle listu The Times byly listiny zabaveny ozbrojencům v Sýrii.

Generálmajor Rupert Jones, zástupce velitele řídícího operace koalice v boji proti Islámskému státu, deníku sdělil, že dokumenty byly zabaveny v červenci v syrském Manbidži, který osvobodili Kurdové od bojovníků Islámského státu.

Podle údajů listu bylo speciální středisko pro zkoumání získaných materiálů založeno na americké základně vojenského letectva v Kuvajtu. Dokumenty prý obsahují podrobné informace o cílech a plánech islamistů k útokům. 

Deník uvádí, že islamisté chtěli útočit převážně v Evropě a získané informace mimo jiné umožnily zadržet čtyři lidi a zabránit teroristickému útoku ve Francii, který teroristé plánovali na 1. prosince. 

IS chtěl útočit ve Francii

Policie původně zatkla čtveřici Francouzů a tři Maročany, dva z nich ale v úterý propustila. Čtyři Francouze ve věku 35 až 37 let a šestačtyřicetiletého Maročana dnes justice obvinila mimo jiné z účasti v teroristické skupině s cílem připravit zločin, upřesnil prokurátor François Molins.

Mezi terči útoku bylo sídlo kriminální policie v centru Paříže, vánoční trhy na třídě Champs-Élysées, zábavní park Disneyland Paris u metropole, terasy kaváren na severovýchodě Paříže, jedna stanice metra a několik náboženských objektů.

"Existuje obrovské množství výzvědných údajů, dokumentace, materiálů v elektronické podobě a dalších, které bezprostředně poukazují na plány organizování útoků na všechny země na světě," uvedl dále Jones.

Přesto se obává, že svět stále není v bezpečí. Těžko odhadnout, kolik dalších útoků mohou islamisté plánovat, Jones si je však jistý, že obrovské množství dokumentů bude teprve nalezeno, a to poté, co se spojenecká vojska dostanou hlouběji do Mosulu.

Islamisté útočí i chemickými zbraněmi

Je rovněž znepokojivé, že Islámský stát už při svých útocích v Iráku a Sýrii použil nejméně v 50 případech potenciálně nebezpečné chemické látky. Odborníci varují, že si IS zřejmě tyto látky vyrábí sám.

„Zdá se, že je to jedno z rizik, kterým musíme čelit. Od doby, kdy se IS naučil, jak vyrobit yperit, je bohužel možné, že někdo z těch lidí, kteří to umí, se vrátí do Evropy, a bude pomáhat při organizování útoku," upozornil podle listu The Independent Philippe Denier, ředitel ověřovacího sekce OPCW na obranné konferenci v Paříži.

Zpravodajské služby podezřívají IS, že na několika místech v Iráku a Sýrii vyrábí rudimentární verzi hořčičného plynu, látku, která je podle mezinárodního práva zakázána. Příznaky otravy tímto plynem se projevují podle stupně zasažení po 4-6 hodinách a v dostatečně velké koncentraci může zabíjet.

Rakety obsahují stopy yperitu byly například použity v září při útoku na americké vojáky v severním Iráku. Námořní generál Joseph Dunford, předseda Sboru náčelníků štábu, řekl brannému výboru amerického Senátu, že schopnosti IS v tomto směru jsou v současné době „primitivní".

Témata:  Islámský stát chemické zbraně

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy