Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Evropě hrozí krveprolití. USA má v držení tajné dokumenty IS

Islámský stát
Islámský stát
Foto: Reprofoto YouTube

Londýn/Washington - Tajné dokumenty Islámského státu ukazují, na která místa a kdy se chystali islámští radikálové zaútočit. Podle listu The Times byly listiny zabaveny ozbrojencům v Sýrii.

Generálmajor Rupert Jones, zástupce velitele řídícího operace koalice v boji proti Islámskému státu, deníku sdělil, že dokumenty byly zabaveny v červenci v syrském Manbidži, který osvobodili Kurdové od bojovníků Islámského státu.

Podle údajů listu bylo speciální středisko pro zkoumání získaných materiálů založeno na americké základně vojenského letectva v Kuvajtu. Dokumenty prý obsahují podrobné informace o cílech a plánech islamistů k útokům. 

Deník uvádí, že islamisté chtěli útočit převážně v Evropě a získané informace mimo jiné umožnily zadržet čtyři lidi a zabránit teroristickému útoku ve Francii, který teroristé plánovali na 1. prosince. 

IS chtěl útočit ve Francii

Policie původně zatkla čtveřici Francouzů a tři Maročany, dva z nich ale v úterý propustila. Čtyři Francouze ve věku 35 až 37 let a šestačtyřicetiletého Maročana dnes justice obvinila mimo jiné z účasti v teroristické skupině s cílem připravit zločin, upřesnil prokurátor François Molins.

Mezi terči útoku bylo sídlo kriminální policie v centru Paříže, vánoční trhy na třídě Champs-Élysées, zábavní park Disneyland Paris u metropole, terasy kaváren na severovýchodě Paříže, jedna stanice metra a několik náboženských objektů.

"Existuje obrovské množství výzvědných údajů, dokumentace, materiálů v elektronické podobě a dalších, které bezprostředně poukazují na plány organizování útoků na všechny země na světě," uvedl dále Jones.

Přesto se obává, že svět stále není v bezpečí. Těžko odhadnout, kolik dalších útoků mohou islamisté plánovat, Jones si je však jistý, že obrovské množství dokumentů bude teprve nalezeno, a to poté, co se spojenecká vojska dostanou hlouběji do Mosulu.

Islamisté útočí i chemickými zbraněmi

Je rovněž znepokojivé, že Islámský stát už při svých útocích v Iráku a Sýrii použil nejméně v 50 případech potenciálně nebezpečné chemické látky. Odborníci varují, že si IS zřejmě tyto látky vyrábí sám.

„Zdá se, že je to jedno z rizik, kterým musíme čelit. Od doby, kdy se IS naučil, jak vyrobit yperit, je bohužel možné, že někdo z těch lidí, kteří to umí, se vrátí do Evropy, a bude pomáhat při organizování útoku," upozornil podle listu The Independent Philippe Denier, ředitel ověřovacího sekce OPCW na obranné konferenci v Paříži.

Zpravodajské služby podezřívají IS, že na několika místech v Iráku a Sýrii vyrábí rudimentární verzi hořčičného plynu, látku, která je podle mezinárodního práva zakázána. Příznaky otravy tímto plynem se projevují podle stupně zasažení po 4-6 hodinách a v dostatečně velké koncentraci může zabíjet.

Rakety obsahují stopy yperitu byly například použity v září při útoku na americké vojáky v severním Iráku. Námořní generál Joseph Dunford, předseda Sboru náčelníků štábu, řekl brannému výboru amerického Senátu, že schopnosti IS v tomto směru jsou v současné době „primitivní".

Témata:  Islámský stát chemické zbraně

Související

Aktuálně se děje

6. července 2025 8:44

5. července 2025 18:22

Marek Eben pronesl na filmovém festivalu ve Varech nečekaný projev. Rozbrečel nejednoho diváka

Zahájení 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se letos neslo v mimořádně emotivním duchu. Poprvé po mnoha letech chyběla klíčová postava celého podniku – herec a dlouholetý prezident festivalu Jiří Bartoška, který zemřel ve věku 78 let. Jeho památku dojemně připomněl Marek Eben (67), který festivalem tradičně provází.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy