Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Big Brother pro muslimy? Televizní stanice BBC čelí velké kritice kvůli odvysílanému dokumentu

Muslimové
Muslimové
Foto: Pixabay

Londýn – Britská stanice BBC, která v Británii plní funkci veřejnoprávního vysílání, čelí velmi tvrdé kritice kvůli dokumentu „Muslims Like Us“ tedy „Muslimové jako my“. Problém spočívá především v tom, že v pořadu dostává prostor údajný radikální islamista. Poukazuje na to server Daily Mail.

BBC se dostala pod palbu kvůli tomu, že údajně věnovala dvě hodiny prostoru ve vysílání muslimovi z okruhu radikála Anjema Choudaryho, který bývá označován za „kazatele nenávisti". Celý pořad označuje britský bulvární server za „Big Brothera pro muslimy". Cílem pořadu je ukázat život deseti britských muslimů.

Jedním z nich je odsouzený podvodník a exmistr v boxu Anthony Small, který již dříve vyjádřil podporu Islámskému státu, loni byl dokonce obviněn ze spiknutí za účelem účasti v teroristické skupině, obvinění ale nakonec bylo staženo. Od doby, kdy konvertoval k islámu, je Brit znám jako Abdul Haqq (35). Příští měsíc by se měl objevit na BBC v hlavním vysílacím čase. A to se mnohým nelíbí.

Jeho i dalších devět muslimů kamery sledovaly přímo v jejich domech. Cílem BBC je ukázat život muslimů v Británii !od rána do večera". Proti pořadu se bouří nejen obyčejní Britové, ale i bezpečnostní experti. Mnozí poukazují na Haqqovy styky s Choudarym, který byl obviněn za podporu IS.

Jeden z expertů na boj proti extremismu obvinil stanici a tvůrce programu z „bezohledného a nezodpovědného" kroku. BBC se však hájí a říká, že je nutné mít v pořadu průřez různých názorů. Pořad si podle stanice klade za cíl upozornit na řadu názorů britských muslimů na různá témata.

Haqq vyhrál v roce 2009 šampionát Británie a Commonwealthu, bojoval tehdy pod jménem Sugar Ray Clay Jones Jr. Ve věku 24 konvertoval k islámu, ale projevovat se začal až v roce 2010, kdy začal navštěvovat protesty proti válce v Afghánistánu. Později se vzdal sportu, aby „mohl bojovat za muslimy". Pak se dostal do kontaktu s Choudarym, na jehož videích se několikrát objevil. Kvůli kázáním tohoto extremisty přitom byla zradikalizován velký počet muslimů. Sám kazatel mnohokrát vyjádřil podporu IS. Na jednom z videí dokonce ospravedlňoval stětí hlavy amerického novináře Jamese Foleyho.

Haqq až doposud odsouzen nebyl, veškerých obvinění se dokázal zbavit. To z něj však podle profesora z Centra bezpečnostních a zpravodajských studií Anthonyho Gleese rozhodně nedělá neviňátko. „Myslím, že BBC dělá chybu. Haqq veřejně podpořil cíle islamistů a zřejmě také schvaloval teroristické útoky v Londýně. Na fotkách byl zachycen v islamistickém postoji (s prstem ukázňujícím k nebi) a je usvědčený podvodník," připomněl odborník.

„Rozhodně to není někdo, komu by měla být dán publicita v daňovými poplatníky financované televizní společnosti," tvrdí Adam Deen z organizace Quilliam Foundation, která se věnuje boji proti extremismu. „Vzhledem k tomu, jakou hrozbu extremismus představuje, bychom měli být velmi opatrní a neměli bychom věnovat vysílací čas takovým názorům ... jen abychom zaplnili mezeru na našich obrazovkách," dodal.

Témata:  Velká Británie muslimové BBC

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.