Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Novým prezidentem Haiti se stal magnát Moise

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Port-au-Prince - 20. listopadu se na Haiti konaly prezidentské volby. Vítězem se hned v prvním kole stal banánový magnát Jovenel Moise (48) z místní vládnoucí strany, když získal 55,67 procenta hlasů.

Prezidentské volby v jedné z nejchudších zemí světa měly ukončit rok trvající období politické nestability. Moiseho soupeřem byl zástupce opozice Jude Célestin.

Loni v říjnu se na Haiti uskutečnilo první kolo prezidentských voleb, v nichž rovněž zvítězil Moise, výsledky však byly kvůli podvodům anulovány.

Volební období předešlého prezidenta Michela Martellyho skončilo začátkem letošního února, prezident a předsedové obou komor parlamentu ale podepsali dohodu o vytvoření přechodné vlády a zvolení prozatímního prezidenta v osobě Jocelerma Priverta.

Nové hlasování bylo původně naplánováno na 9. října, bylo však odloženo kvůli dopadům hurikánu Matthew.

Témata:  Haiti Jovenel Moise

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.