Zásahy vůči kritickým médiím ukazují, že turecký prezident Receep Tayyip Erdoğan hodlá přeměnit zemi v novou Osmanskou říši. Tvrdí to alespoň bývalý americký diplomat Jim Jatras. V rozhovoru pro server rt.com deklaroval, že Západ v dané otázce mlčí, protože se bojí Erdoğanovy agresivní politiky.
Policejní stát, občanská válka
Turecké úřady v posledních týdnech provedly několik zásahů proti médiím kritickým vůči Erdoğanově vládě. Jaká je podle bývalého diplomata současná situace ohledně dodržování svobody slova a tisku v zemi?
"Očividně to jde velmi rychle z kopce," odpovídá Jatras. Deklaruje, že došlo k několika zásahům proti novinám, které přinášely informace o údajných vztazích turecké vlády s extremistickou organizací Islámský stát (IS) a dalšími teroristickými skupinami v Sýrii.
Podle Jatrase je jasné, že Erdoğan aktivně mění Turecko v policejní stát a vytváří v zemi atmosféru připomínající občanskou válku. Za další aspekt uvedeného jednání považuje bývalý diplomat existenci dvojích standardů. Připomíná, že nedávný zákaz ruského serveru Sputnik v Turecku nevyvolal zdaleka takové pobouření, jako kdyby došlo k zákazu některého ze západních zpravodajských webů.
Rozhovor v originálním znění si můžete přečíst zde.Turecko se tak stává stále více autoritářským státem, konstatuje Jatras. "Upřímně, ani za kemalismu, sekulární ideologie, která vládla v Turecko dlouhé roky, to nebyl plně demokratický stát - docházelo k velkému porušování lidských práv," podotýká někdejší diplomat. Dodává, že současná situace je však nesrovnatelná. Stávající snahy prezidenta Erdoğana označuje za pokus přeměnit Turecko v jistou novou Osmanskou říši, kde bude vládnou islamistická ideologie a půjde o regionální mocnost vystupující agresivně vůči svým sousedům na Balkáně, na Kavkaze a nepochybně i vůči Sýrii. "Takže jde o velmi nebezpečnou kombinaci okolností," varuje Jatras.
Merkelová se klaní sultánovi
Erdoğanovo jednání není dle názoru někdejšího diplomata motivováno pocitem ohrožení. "Myslím, že je to otázka toho, že Erdoğan ví, co chce: chce být pánem všech, kterým vládne," deklaruje Jatras. Za velice příkladnou označuje kauzu německého komika Jana Boehmermanna, kterého neváhal turecký prezident zažalovat kvůli satirickému videu.
Jatras též silně kritizuje evropská média a politiky, především pak německou kancléřku Angelu Merkelovou. Ta se dle jeho názoru klaní před "sultánem" Erdoğanem v otázce migrační krize, přičemž Turecku přislíbila miliardy eur v neději, že něco udělá s přílivem běženců. Tento Erdoğanův slib někdejší diplomat považuje za falešný, jelikož prezident dle jeho názoru stávající krize cíleně využívá.
Bývalému diplomatovi se nelíbí ani velmi slabá kritika ze strany Západu, která zásahy proti vybraným tureckým médiím provází. "Kritika byla spíše tlumená, nic vážného," uvádí Jatras. Domnívá se, že pokud by k podobným zásahům vůči nevládním médiím došlo například v Rusku, Západ by protestoval mnohem ostřeji.
"Myslím, že (Západ) ví, že ho má Erdoğan v hrsti," pokračuje Jatras. To se dle jeho názoru týká nejen evropských zemí, ale též Spojených států. Washington se dle ex-diplomatova mínění bojí především Erdoğanovy agresivní politiky v Sýrii. Turecký prezident totiž často hrozil, že využije článku V Severoatlantické smlouvy a zatáhne své západní spojence do syrské války a v tomto ohledu se mu skutečně otevírají velké možnosti, uzavírá Jatras.
Témata: Turecko, Recep Tayyip Erdogan
Související
24. října 2024 15:12
23. října 2024 16:48
27. září 2024 12:03
19. září 2024 11:01
5. září 2024 14:30