Bratislava/Berlín - Slovensko se opět nelichotivě dostalo do hledáčku zahraničních médií. Německý list Handelsblatt se s odkazem na agenturu AP zaměřil na tamní stranu ĽS-Naše Slovensko Mariana Kotleby. A kritikou nešetřil.
"Stejně jako Donald Trump v Americe či Marine Le Penová ve Francii, je i strana Mariana Kotleby populistickou alternativou k etablované politice, přičemž však netají své fašistické smýšlení," píše zahraniční deník.
Naráží tím především na lídra strany Kotlebu, který je zám svými nekompromisními názory na migranty a Romy. Podle slovenských médií se také netají popíráním holokaustu, jeho strana však už v minulosti popřela, že by byla jakkoliv nacistická či extremistická.
Handelsblatt ale tvrdí opak a uvádí, že strana je mnohem více extremistická, než podobné strany v jiných evropských zemích. Analytik Eduard Chmelař ĽS-Naše Slovensko dokonce pokládá za zcela nacistické, protože prý navazuje na odkaz válečného slovenského státu.
"Takové strany nehledají řešení, jde jim jen o protest. Všechny se vezou na jedné vlně veřejné nespokojenosti, která silně vzrostla," cituje list analytika.
Autoři článku také připomínají, že Kotlebova strana nebojuje pouze proti systému, ale i proti Romům. Připomněli například sporné pořádání hlídek ve vlacích a sbírání podpisů za vyhlášení referenda o vystoupení Slovenska z EU a NATO.
Deník cituje také místopředsedu strany Milana Uhríka, podle kterého je nejhorší, že je právo EU nadřazeno slovenskými zákonem, a na NATO pohlíží jako na "teroristickou organizaci".
Podle agentury Focus má přitom 70 procent voličů strany má méně než 40 let. Většina z nich prý stranu volila proto, aby udělala pořádek s Romy a skoncovala s korupcí.
Témata: Slovensko, Marián Kotleba
Související
18. listopadu 2024 17:25
16. listopadu 2024 18:52
16. listopadu 2024 7:38
16. listopadu 2024 6:57
29. října 2024 9:09
23. října 2024 19:46