Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Erdogan nadiktoval EU podmínky. Pokud je splní, ukážě dobré úmysly

Recep Tayyip Erdoğan
Recep Tayyip Erdoğan
Foto: bbm.gov.tr

Ankara - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes přednesl několik požadavků na EU. Pokud je splní, pak i Ankara ukáže své dobré úmysly. V projevu se zmínil také o situaci v Sýrii.

"Pokud Evropská unie dodrží své sliby ohledně uvolnění vízového režimu pro turecké občany, poskytnutí humanitární pomoci a otevření nových kapitol ve vyjednávání o vstupu do nynější osmadvacítky, pak i Turecko ukáže dobré úmysly," řekl Erdogan. Ankaře podle něj už došla trpělivost a energie "neustále se honit" za Evropou.

Erdogan během proslovu k zástupcům tureckých provincií prohlásil, že Ankara si chce udržet politické a ekonomické vztahy "na nejvyšší úrovni" s Ruskem, Íránem, Čínou a středoasijskými zeměmi. Dobré vztahy s Východem ale nepovažuje za alternativu ke vztahům se Západem a naopak, citovala jej agentura Reuters.

Erdogan se dnes vyjádřil i k situaci v sousední Sýrii, kde jeho země podniká vojenské akce. Jak uvedl, operace na podporu povstalců na severu Sýrie není namířena proti určité zemi či jednotlivci, ale proti teroristickým organizacím. Před pár dny přitom Erdogan vyvolal pozdvižení, když prohlásil, že smyslem přítomnosti turecké armády v Sýrii je ukončit vládu "tyrana Asada".

Na prezidentova slova tehdy ihned zareagovalo Rusko, která oznámilo, že žádá vysvětlení. "Je to velmi vážné prohlášení, které je v rozporu se všemi dřívějšími výroky," řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Témata:  Recep Tayyip Erdogan Turecko EU

Související

Aktuálně se děje

8:25

Nekončící problémy Dády Patrasové. Felix Slováček řekl, jak to je

Na pátek připadají nedožité 30. narozeniny Aničky Slováčkové, která si před dubnovou smrtí jistě přála, aby se z problémů dostala alespoň její maminka Dáda Patrasová. Podle nejnovějšího vyjádření Felixe Slováčka se to ale vůbec nedaří. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy