reklama

Voliči socialistů a Francouzi jako celek si přejí vidět Vallse jako vítěze primárek, v nichž si levice vybere kandidáta pro jarní volby hlavy státu. Průzkum ale současně odhalil, že Valls, centrista hlásající právo a pořádek, má u levicových voličů pouze těsný náskok před hlavním soupeřem v řadách socialistů Arnaudem Montebourgem, který vede ostře levicovou kampaň a volá po ochraně francouzského průmyslu před globalizací.

Podle průzkumu společnosti Harris Interactive by v lednových primárkách bylo ochotno Vallse volit 24 procent dotázaných, zatímco 14 procent by hlasovalo pro Montebourga. Šest dalších kandidátů mělo ještě menší podporu. Ale skoro polovička dotázaných, 47 procent, prohlásilo, že nechce žádného ze socialistických kandidátů. V odpovědích na dotaz, zda by dali přednost Vallsovi, anebo Montebourgovi, vyhrál premiér jen v poměru 47 ku 45 procentům.

Ani Hollandeovo rozhodnutí odstoupit z klání nemění nic na očekávání, že jakýkoliv socialistický kandidát, včetně Vallse, vypadne v prvním dubnovém kole prezidentských voleb a že o novém prezidentovi se rozhodne 7. května v druhém kole, ve kterém se střetne kandidát klasické pravice François Fillon a vůdkyně krajní pravice Marine Le Penová, připomněla agentura Reuters.

"Levice je rozdrobená jako nikdy dříve, je to minové pole," prohlásil veterán socialistické politiky Pierre Moscovici v rozhlasovém rozhovoru. "Potřebujeme levici znovu vybudovat," zdůraznil.

Čeká se, že čtyřiapadesátiletý Valls oznámí svou kandidaturu v příštích dnech, možná už v sobotu v Paříži.

reklama