reklama

Německá politická elita chápe již čtvrtou kandidaturu Angely Merkelové do kancléřského úřadu za alternativlos – doslovně „bez alternativy". Server Politico soudí, že tato fráze asociuje podrážděnost, nikoliv naději nebo optimismus. Konzervativní establishment věří, že nemá jinou možnost než Merkelová v boji o volební vítězství.

Jejich přesvědčení podporují průzkumy veřejného mínění, podle kterých si 55% Němců přeje, aby Merkelová byla znovu kancléřskou. Významná část podporu k ní přichází od opozice. Více než 70% voličů Zelených si myslí, že Merkelová dělá dobrou práci. To je zřejmě stejné číslo podporovatelů, které má ve své straně.

Rostoucí frakce křesťanských demokratů však kritizuje Merkelovou, že stranu směřuje až příliš doleva. Podpora, kterou by Merkelová získala od levo-středových voličů a voličů Zelených, ji může stát podporu křesťansko-demokratické základny. Mnozí uvnitř strany považují za nutné posílit konzervativní tvář strany, aby mohla účinněji čelit pravicově populistickým stranám jako je Alternativa pro Německo.

Strategie Merkelové pro kampaň je stejná při její poslední kandidatuře v roce 2013. Merkelová opět slibuje pokračování statutu quo silného welfare státu starajícího se o své seniory a mladé lidi. Na rozdíl od minulé kampaně, ve které Merkelová vystupovala s heslem „Znáte mě", v té současné bude muset vést válku na dvou frontách a ustát útoky z vnitřku i vně své strany.

Směr strany a politická budoucnost Merkelové budou diskutovány příští týden ve městě Essen, kde strana pořádá svůj pravidelný dvoudenní sjezd. Očekává se, že ministr vnitra Thomas de Maizière, bude zvolen do výkonného výboru CDU. Podle Politica se jedná o první tah v strategii strany obklopit Merkelovou prominentními konzervativci. Strana se tím snaží pojistit si přízeň konzervativně orientovaných voličů, kteří by se mohli obrátit ke krajní pravici.

Loading...
reklama