Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Většina Němců se domnívá, že za Merkelové jim bylo lépe

Angela Merkelová
Angela Merkelová
Foto: Federal Government/Schacht

Většina Němců se domnívá, že se situace v jejich zemi zhoršila od odchodu bývalé konzervativní kancléřky Angely Merkelové. Tento závěr vyplývá z nového průzkumu veřejného mínění, který provedl institut YouGov, uvedl server Yahoo.

Průzkum se konal online od 28. června do 3. července a zúčastnilo se ho 2030 respondentů. Výběr respondentů byl navržen tak, aby reprezentoval parametry populace jako věk, pohlaví, náboženství, volební chování, vzdělání a politické zájmy, a tudíž představuje voliče starší 18 let.

Výsledky ukazují, že 61 procent dotázaných věří, že se podmínky v Německu od prosince 2021, kdy Merkelová opustila post kancléřky, zhoršily. Naopak 25 procent respondentů si myslí, že podmínky zůstaly stejné.

Ti, kteří vnímají zhoršení, většinou viní současnou středolevou koaliční vládu tří stran vedenou kancléřem Olafem Scholzem. Dvacet osm procent respondentů označuje "špatnou Scholzovu vládu" za důvod zhoršení, zatímco 15 procent vidí příčiny vnějších faktorů. Více než polovina respondentů vnímá oba tyto faktory jako relevantní.

Angela Merkelová byla kancléřkou Německa od roku 2005 až do 8. prosince 2021, kdy skončila po 16 letech ve funkci. Byla první ženou, která se stala spolkovou kancléřkou po sedmi mužských předchůdcích.

Během její vlády, navzdory několika krizím, zažila německá ekonomika značný růst. HDP na osobu vzrostlo o 43 % a nezaměstnanost klesla z 11,7 % v roce 2005 na 5,1 % v době, kdy Merkelová opustila úřad. V současnosti je míra nezaměstnanosti kolem 6 %.
 
 

Témata:  Německo Angela Merkelová

Související

Aktuálně se děje

24. června 2025 10:18

Lela s Arniem opět v nemocnici. Slovenka zalarmovala lékaře, v plánu je operace

Radost z nejmladšího potomka vystřídaly v domácnosti Vémolových starosti. U malého Arnolda totiž byly odhaleny poměrně vážné zdravotní potíže. Chlapec bude dokonce muset podstoupit operaci. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Výbuchy v Íránu

Analýza

Přímý konflikt Íránu s Izraelem a americký zásah mění pravidla hry. Roste riziko teroru na Západě

Přímý střet Íránu s Izraelem a následný americký zásah proti íránským jaderným zařízením přetvářejí charakter blízkovýchodního konfliktu. Teherán, tradičně spoléhající na proxy skupiny, nyní čelí přímému vojenskému tlaku. Riziko širší eskalace roste, a to nejen v regionu, ale i mimo něj. Hrozí útoky íránských spojenců na Západě, včetně Evropy, kde bezpečnostní složky varují před možností teroristických operací.