Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Strana chce v Německu zakázat projevy islámu. Vrací se doba fašismu, varují muslimové

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Berlín – Německá Ústřední rada muslimů se ostře ohradila proti návrhům Alternativy pro Německo (AfD). Strana o víkendu oznámila, že chce zakázat veřejné projevy muslimské víry v zemi. Podle ní je islám v rozporu s německou ústavou. Tamní muslimové srovnávají stranu s hitlerovským Německem.

„Poprvé od hitlerovského Německa je zde strana, která opět diskredituje celou náboženskou komunitu a ohrožuje její existenci," řekl předseda Ústřední rady muslimů Aiman Mazyek veřejnoprávní televizi NDR.

Podle AfD je islám politická ideologie, která je neslučitelná s německou ústavou a že toto náboženství nepatří do Německa. Místopředseda partaje Alexander Gauland šel ještě dál a označil islám za „cizí těleso" v německé společnosti. „Islám není náboženství jako katolictví nebo protestantismus, ale je vždy intelektuálně spojeno s ovládáním státu," dodal a varoval před „islamizací Německa".

Za dva týdny, budou členové AfD hlasovat o politickém programu pro příští rok – ten bude důležitý, protože na konci roku 2017 proběhnou všeobecné volby. V nich může Alternativa posílit své pozice, které získala v letošních volbách v jednotlivých spolkových zemích.

Podle serveru The Local se populistická strana snaží hrát především na anti-muslimskou strunu a plánuje „vyčlenit muslimy". Strana otevřeně říká, že bude žádat zákaz minaretů, muezzinů, kteří zpěvem svolávají k modlitbě, i celotělových závojů, jako je burka.

„AfD přebírá témata, o kterých si lidé myslí, že je hlavní strany neřeší. V Německu žije dost lidé, kteří si myslí, že politické strany nezastupují zájmy obyvatel, ať už v otázce imigrace nebo evropské integrace," komentoval plány strany Werner Patzelt, politolog z Technické univerzity v Drážďanech.

Dodal, že vzhledem k tomu, jak velký problém migrace a integrace uprchlíků představuje, a že to bude úkol na nejméně dalších 20 až 30 let, bude téma islámu a migrace „krmit AfD i na dlouhodobém základě".

Témata:  Alternativa pro Německo (AfD) muslimové Německo

Související

Aktuálně se děje

7. listopadu 2025 8:16

Brzobohatý byl připraven na rozsudek ve sporu s Kuchařovou. Zase je všechno jinak

V Česku jde o jednu z nejsledovanějších kauz. Spor mezi bývalými manželi Ondřejem Brzobohatým a Taťánou Kuchařovou se táhne už dlouho, ale pomalu spěje k rozsudku. Padnout měl v těchto dnech, jenže nakonec je zase všechno jinak. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Sergej Lavrov

Lavrov záhadně zmizel. Spekuluje se o jeho pádu

Zprávy o tom, že Sergej Lavrov, který je již déle než dvacet let hlavní tváří ruské diplomacie, chyběl na středečním důležitém zasedání Rady bezpečnosti Ruska, kde se jednalo o možném obnovení jaderných testů, vyvolaly v Moskvě značné spekulace. Lavrov byl totiž jediným stálým členem rady, který se jednání s prezidentem Vladimirem Putinem neúčastnil, což podnítilo intenzivní debaty o potenciálních otřesech v čele ruské diplomacie.