Varšava - Polský ministr obrany Antoni Macierewicz tvrdí, že Rusko nadále představuje pro NATO vážnou hrozbu. Moskva se prý systematicky připravuje na akt agrese vůči alianci.
"Je načase o tom mluvit otevřeně," dodal ministr v rozhovoru s deníkem Rzeczpospolita
Polsko se obává, že Rusko se snaží po anexi Krymu z roku 2014 dále rozšiřovat svůj vliv za hranice země. Podle Západu, který tvrdí, že má k dispozici satelitní snímky, videa a další důkazy, Moskva poskytuje i zbraně proruským rebelům na východě Ukrajiny. Rusko ale tato obvinění odmítá.
Polské obavy posílily i simulované útoky ruských letounů nad Baltským mořem z počátku minulého týdne. "Veškeré ruské kroky dosud nasvědčují tomu, že se (Rusko) systematicky připravuje na agresivní akci," řekl Macierewicz. Podle něj nastal čas mluvit o tom otevřeně.
Rozhovor vyšel den před schůzkou na úrovni diplomatů Rady NATO-Rusko, která nezasedala od propuknutí ukrajinského konfliktu v roce 2014.
Polsko a jeho vládní strana PiS patří k nejtvrdším kritikům postoje Ruska. Poláci pořádají letos v červenci ve Varšavě summit aliance, na kterém by měly být dokončeny plány posílení přítomnosti NATO ve střední a východní Evropě.
Témata: Polsko, NATO (Severoatlantická aliance), Rusko
Související
2. června 2025 9:57
1. června 2025 21:49
18. května 2025 21:47
11. května 2025 21:46
18. dubna 2025 17:09
26. března 2025 18:31