Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zemřel autor knihy Ďáblova dílna Adolf Burger (†99)

Adolf Burger
Adolf Burger
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Praha - Ve věku 99 let zemřel Adolf Burger, poslední žijící pamětník padělatelské dílny v nacistickém koncentračním táboře Sachsenhausen. V 90. letech často jezdil hodně na besedy v Německu, kde líčil své zážitky. Jeho kniha Ďáblova dílna vyšla nejen česky, německy a anglicky, ale i japonsky a hebrejsky.

Zprávu o Burgerově úmrtí potvrdila Českému rozhlasu jeho dcera. Burger se narodil v roce 1917 ve Velké Lomnici na Slovensku. V roce 1944 byl coby vyučený knihtiskař přidělen do dílny v táboře Sachsenhausen. Nacisté ji založili k padělání britských liber a jiných cenin.

Burger ze zkušeností ze Sachsenhausenu čerpal při psaní své knihy, která vyšla v roce 1992 pod názvem "Adolf Burger - Ďáblova dílna, dílna na padělání peněz v koncentračním táboře Sachsenhausen".

V roce 2007 byl na motivy jeho knihy natočen rakousko-německý film Die Fälscher (Padělatelé, v české distribuci pod názvem Ďáblova dílna). V USA byl film oceněn Oscarem za nejlepší zahraniční dílo.

"Nejúspěšnější" bylo padělání liber, kterých se vyrobilo na 132 milionů. "Když jsem se po válce vrátil do Prahy, hned v květnu jsem se hlásil na policii," vzpomínal Burger v roce 2009 v Londýně při prezentaci anglického překladu své knihy. "Prosil jsem je, aby zavolali do státní banky, že tam budou určitě padělky. Tam se dušovali, že žádné nemají. Nakonec přinesli v kufru asi 500 kusů, asi třetina z nich byla padělaná," uvedl tehdy.

Témata:  historie úmrtí Adolf Burger

Související

Aktuálně se děje

21. dubna 2025 15:10

21. dubna 2025 14:28

Velikonoční pondělí v ohrožení: VAROVÁNÍ před silnými bouřkami s možnou supercelou

Meteorologové varují: část Česka může na Velikonoční pondělí zasáhnout nebezpečné bouřkové pásmo. Podle aktuální výstrahy ČHMÚ nelze vyloučit vznik supercely – výjimečně silné bouře s rotujícím jádrem. Výraznější bouřková aktivita se očekává zejména na Vysočině a jihozápadě Moravy. Neděle přitom ještě přinese klidné a převážně slunečné počasí.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy

Papež František

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.