Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

EU chce začít vynucovat kvóty. To si Maďarsko nenechalo líbit

Maďarsko
Maďarsko
Foto: Pixabay

Budapešť - Evropská komise si chce od příštího týdne vynucovat povinné přerozdělení migrantů na základě kvót, které se doposud nesetkaly s valnou podporou. To ale Maďarsko nehodlá akceptovat.

Evropská komise chce začít důsledně trvat na tom, aby členské země začaly s povinným přerozdělováním migrantů a aby zavedly povinnou solidaritu.

Maďarská vláda ale tento postup nepřijme a chování unijní komise nehodlá tolerovat. Podle televize ATV to v Budapešti řekl ministr řídící úřad vlády János Lázár.

Maďarsko také požaduje, Brusel do povinné solidarity započítal částku 150 miliard forintů (479 milionů eur), kterou vyžaduje ochrana hranic, dodal Lázár.

"Povinnou solidaritu by bylo třeba přizpůsobit kultuře každé země a místo povinného přerozdělení navrhuje maďarská vláda mechanismus dobrovolnosti. Znamená to, že uprchlíky je třeba držet mimo schengenský prostor a jednotlivé členské státy mohou rozhodnout o tom, zda je potřebují," zdůraznil Lázár.

Maďasko už dříve uvedlo, že Evropská unie nedokáže ochránit své hranice, čímž vysílá signál o své slabosti. To si migranti vykládají jako pozvánku, řekl v maďarské veřejnoprávní televizi M1 poradce předsedy maďarské vlády pro vnitřní bezpečnost György Bakondi.

"V rovině prohlášení každý souhlasí s tím, že vnější hranice Unie je třeba chránit. Ale v zájmu ochrany se prakticky neděje nic," varuje poradce, který v této věci vnímá určitý rozpor mezi slovy a skutky.

Podle agentury MTI Bakondi uvedl, že vzniklo několik správných nápady i rozhodnutí, mnohdy se v nich ale objevil nějaký prvek, který celý proces vrátil zpět.

Jako příklad uvedl zřízení 1500členné pobřežní stráže. Nakonec se ale ukázalo, že z tohoto počtu příslušníků má za úkol střežit hranice pouze necelých 500.

Maďarský premiér Viktor Orbán chtěl za každou cenu odmítnout kvóty Evropské komise týkající se počtu migrantů rozdělených mezi jednotlivé země. V tom ho ale nepodpořili jak občané, tak ani parlament.

Maďarský premiér inicioval referendum o kvótách, které se konalo 2. října. Platný hlas odevzdalo 41,32 procenta a proti kvótám se vyjádřilo 98,36 procenta. Volební účast však byla nízká a Orbán proto prosazoval změnu ústavy. Ani k té ale nedošlo.

Témata:  Maďarsko uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

2:18

Důchody slavných: Kolik bere Michal David? Hitmakerovi jde o princip

Michal David letos dosáhl věku, kdy se z něj stává důchodce, i když je ve formě, jakou dlouho neměl. Není proto divu, že s hudební kariérou končit nehodlá. Důchodové peníze od státu si přesto chce nechávat. Jde prý o princip. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy