Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kyrgyzstán hlasuje o změnách ústavy. Opozice podezírá prezidenta z postranních úmyslů

Lidé
Lidé
Foto: Pixabay

Biškek - V Kyrgyzstánu dnes probíhá referendum o změnách ústavy. Pokud návrh projde, rozšíří se pravomoci předsedy vlády této bývalé sovětské republiky ve Střední Asii. Podle opozice jde o trik, kterým si chce současný prezident zajistit politický vliv i v budoucnu.

Opozice kritizuje prezidenta Almazbeka Atambajeva, že si připravuje přechod z čela státu do čela vlády, až mu příští rok vyprší mandát.

Premiér totiž nebude ke změnám ve vládě potřebovat souhlas ani prezidenta, ani parlamentu. Atambajevovi přívrženci tvrdí, že změny také posílí pravomoci parlamentu.

Mezi navrženými změnami je i článek definující manželství jako svazek "mezi mužem a ženou", místo dosavadní formulace "mezi dvěma lidmi".

Atambajev se do čela země postavil v roce 2011, do té doby působil jako premiér a šéf sociálních demokratů. Svou politikou zajistil sblížení s Ruskem, závislost na ruských investicích a na příspěvcích Kyrgyzů, kteří si vydělávají na živobytí v Rusku se ale vymstila v okamžiku, kdy výrazně klesly ceny ropy na světových trzích a ruská ekonomika spadla do recese.

Témata:  Kyrgyzstán referendum lidé

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.