Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Exprezident Kyrgyzstánu se vzdal policii, jeho sídlo obléhala dva dny

kyrgyzstán
kyrgyzstán
Foto: Pixabay

Bývalý kyrgyzský prezident Almazbek Atambajev, který je podezřelý z podvodného a korupčního jednání, se dnes po dvoudenním obléhání své rezidence těžkooděnci vzdal policii. Oznámili to členové jeho štábu a potvrdili to z místa novináři. Přivolané policejní posily souboj rozhodly proražením vchodových dveří a nasazením vodních děl.

Exprezidentovi přívrženci chránili bývalou hlavu státu od středečního odpoledne, kdy policisté přišli Atambajeva zatknout. Bývalý prezident, který byl v červenci zbaven imunity, odmítá obvinění z korupce a z podvodů a tvrdí, že jde o politické pronásledování ze strany nynějšího vedení státu v čele s prezidentem Sooronbajem Žeenbekovem.

V noci na dnešek ochránci exprezidentova sídla na jihu hlavního města Biškeku odrazili dva pokusy o Atambajevovo zatčení a propustili na svobodu šest zajatých příslušníků speciálních sil. Atambajev mezitím vyzval k pochodu na hlavní město a k demonstraci za odstoupení Žeenbekova. Pochod ale narazil na policejní zátarasy a byl odvolán.

V obavě z nepokojů byly v hlavním městě uzavřeny obchody a nákupní střediska. Podle serveru 24.kg policisté zablokovali silnici do vesnice Koj-Taš, kde je Atambajevovo sídlo, nefungovalo ani telefonické spojení, údajně byl odpojen internet.

Při opakovaných pokusech o Atambajevovo zatčení byl jeden policista zabit a zraněna byla další padesátka lidí, z toho asi polovina policistů. Atambajev se v médiích chlubil, že při odrážení útoku sám střílel, ale snažil se nikoho netrefit. Do policejní akce se údajně zapojily dva tisíce mužů.

Země se podle agentury AFP ocitla v hluboké politické krizi. Rusko mezitím dalo prostřednictvím mluvčí diplomacie Marije Zacharovové najevo, že považuje dění v Kyrgyzstánu za vnitřní záležitost středoasijské republiky.

Prezident Žeenbekov zkrátil dovolenou a v Biškeku svolal bezpečnostní radu, aby svého předchůdce obvinil z porušení ústavy a dalších zákonů. Na mimořádném zasedání parlamentu šéf státu odmítl kritiku slabosti úřadů a ujistil, že dělá vše, aby nepřipustil krveprolití a vyhrocení situace. "Toto není boj dvou vůdců, tady bojuje zákon proti svévoli, snažící se zabránit odhalení korupce," prohlásil na adresu svého předchůdce a oponenta. "Zajistíme mír, veřejnou bezpečnost a klidný život v republice," ujistil šéf státu v provolání k národu.

Kyrgyzstán prošel od rozpadu bývalého Sovětského svazu složitým vývojem, v roce 2005 byl svržen tehdejší prezident Askar Akajev, stejný osud o pět let později potkal exprezidenta Kurmanbeka Bakijeva. Akajev žije v ruském a Bakijev v běloruském exilu.

Témata:  Kyrgyzstán EuroZprávy.cz

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:44

Jaký bude jeho první krok? Už je jasno, co Trump udělá první den v úřadu

Zvolený prezident Donald Trump plánuje po svém nástupu do úřadu zahájit tvrdý postup vůči nelegální migraci prostřednictvím série exekutivních opatření. Tím chce splnit klíčový slib své volební kampaně a vyslat jasný signál, že hranice USA budou uzavřeny nelegálním přechodům a že osoby bez legálního pobytu, zejména ty s kriminální minulostí, mohou očekávat deportaci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy