Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Kyrgyzstánu padla vláda, země opět zabředá do politických sporů

kyrgyzstán
kyrgyzstán
Foto: Pixabay

Biškek - Kyrgyzský prezident Sooronbaj Žeenbekov odvolal vládu premiéra Sapara Isakova poté, co jí parlament vyslovil nedůvěru. Informovala o tom dnes podle agentury Reuters prezidentská kancelář. Poslanci vládu nepodpořili v době zjevného mocenského boje mezi prezidentem a jeho bývalým spojencem a předchůdcem v čele státu, šéfem vládních sociálních demokratů Almazbekem Atambajevem.

Středoasijská postsovětská země, v níž má Rusko svou vojenskou základnu, se potýkala s nestabilitou od vyhlášení své nezávislosti v roce 1991. Politické konflikty vyústily v násilné protesty v letech 2005 a 2010.

Prezident má podle kyrgyzské ústavy poslední slovo v rozhodnutí o odvolání vlády. Odvoláním sociálního demokrata Isakova prezident dokončil personální změny, s nimiž začal krátce po nástupu k moci loni v listopadu.

Atambajev, který je nyní předsedou nejsilnější vládní strany, ještě v prezidentských volbách Žeenbekova podporoval, ale v poslední době ho kritizoval.

Do kampaně k prezidentským volbám zasáhl i skandál kolem dostavby kaskády vodních elektráren na řece Naryn. Zakázku původně dostala česká firma Liglass Trading, ale v říjnu Isakov podepsal usnesení, jímž Kyrgyzstán smlouvu jednostranně vypověděl. Od začátku se objevovaly pochybnosti, zda bude firma, za kterou se přimlouvali i prezident Miloš Zeman a jeho kancléř Vratislav Mynář, schopna tak náročnou zakázku financovat.

Témata:  Kyrgyzstán politici vládní krize vláda

Související

Aktuálně se děje

19. května 2025 21:08

Manželství Harryho a Meghan se hroutí? Snaží se přesvědčit o opaku, moc to ale nejde

Princ Harry a Meghan Markle se po týdnech spekulací o napětí v jejich vztahu objevili bok po boku na koncertě americké zpěvačky Beyoncé v Los Angeles. V rámci jejího turné Cowboy Carter si užívali večer plný hudby, tance a společných chvil, a veřejnosti tak dali jasně najevo, že jejich manželství rozhodně není v troskách.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Žralok bílý (Carcharodon carcharias)

Žraločí útoky: Proč tito mořští predátoři útočí na lidi a jak se riziku vyhnout?

Žraloci jsou odjakživa opředení mýty a strachem. Filmy jako Čelisti vytvořily v očích veřejnosti obraz krvelačných predátorů, kteří číhají těsně pod hladinou a vyčkávají na lidské oběti. Skutečnost je však mnohem méně dramatická – a mnohem zajímavější. Žraločí útoky na lidi jsou sice reálným jevem, ale z hlediska pravděpodobnosti se jedná o extrémně vzácné události. Přesto však existují a čas od času dojde k tragickým následkům. Proč k těmto útokům dochází a jak jim můžeme předejít?