Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Syrská opozice po pádu Halabu požaduje Asadův odchod

Sýrie, ilustrační foto
Sýrie, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Damašek/Paříž - Představitel syrské opozice Rijád Hidžáb dnes ve Francii prohlásil, že pád Halabu neoslabí odhodlání odpůrců režimu prezidenta Bašára Asada usilovat o jeho svržení.

Výrazný postup v Halabu ohlásila syrská armáda dnes ráno. Moskva, která podporuje Asadův režim, vzápětí uvedla, že vláda kontroluje již 95 procent města.

Čtvrti ovládané povstalci v noci na dnešek čelily intenzivním náletům vládních letadel. Dobytí Halabu by bylo pro Asada po téměř šesti letech bojů velkým vítězstvím.

Zástupce protiasadovské opozice Hidžáb dnes odmítl, že by i po pádu Halabu hodlala opozice slevit ze svých požadavků. "Pokud si Asad a jeho spojenci myslí, že vojenský postup v některých oblastech bude znamenat, že budeme dělat ústupky, pak říkám, že se to nestane. Nebudeme dělat žádné ústupky," řekl podle agentury Reuters Hidžáb novinářům poté, co se sešel s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem.

Hidžáb je hlavním koordinátorem opoziční vyjednávací komise (HNC), opoziční skupiny, která se účastnila mírových rozhovorů pod záštitou OSN v Ženevě. Jednání ale skončila bez výsledku.

Hidžáb se také vyjádřil k obnoveným bojům o Palmýru. O vojácích syrského režimu řekl, že se zachovali jako prchající krysy, když se ocitli tváří v tvář bojovníkům Islámského státu (IS).

Ruské ministerstvo obrany podle ruské tiskové agentury RIA útok IS označilo za následek toho, že byly útoky proti Halabu v nedávné době na několik týdnů přerušeny, což prý islamistům umožnilo přeskupit síly.

Témata:  Sýrie Bašár Asad

Související

Aktuálně se děje

5:00

Počasí se o víkendu ochladí. Během dne může být i 5 stupňů

Ačkoliv má před sebou Česko relativně teplý týden, o víkendu se ochladí. Denní maxima se budou pohybovat jen kolem 10 stupňů, mohou ale klesnout i na pět, uvedl ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy