Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Asad o situaci v Sýrii: Západní vlády se více starají o záchranu teroristů než civilistů

Bašár Háfiz al-Asad je od roku 2000 prezidentem Sýrie. Jeho otcem je předchozí prezident Háfiz al-Asad.
Bašár Háfiz al-Asad je od roku 2000 prezidentem Sýrie. Jeho otcem je předchozí prezident Háfiz al-Asad.
Foto: presidentassad.net

Damašek – Bitva o syrské Aleppo se chýlí ke konci, povstalci přišli o další desítky lidí a stáhli se ze všech šesti důležitých čtvrtí, které dosud ovládali, oznámil už v pondělí Ramí Abdar Rahmán, šéf exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR). Východní část města měla být ve středu evakuována, z oblasti jsou však opět hlášeny boje a bombardování, příměří dohodnuté v úterý Ruskem a Tureckem v zásadě skončilo. K dění se teď vyjádřil i syrský prezident.

Rusko už oznámilo, že všechny vojenské operace ve východním Halabu (Aleppu) skončily a že město podléhá kontrole syrské vlády. Západ a OSN však varují, že existuje podezření o masakrech civilistů odcházejících z města.

Syrský prezident Bašár Asad ale Západ za jeho chování a výroky kritizuje. Podle něj se zdá, že se západní vlády „více starají o záchranu teroristů než civilistů". Ruské stanici Russia Today poskytl exkluzivní rozhovor, úryvek z něj kanál zveřejnil na svém serveru RT. Kromě Aleppa mluvil Asad také o situaci v Palmýře.

Novinářka Maria Finoshinaová připomněla, že Palmýru opět získal Islámský stát a že „zatím není slyšet, že by to někdo odsoudil". „Přesně tak, protože kdyby bylo dobyto vládou, dělali by si starosti o kulturní dědictví. Když osvobodíme Aleppo od teroristů, západní zástupci a média hlavního proudu se budou starat o civilisty. Nemají strach, že se stane pravý opak, že teroristé zabíjejí civilisty nebo útočí na Palmýru a zničí lidské dědictví, nejen to syrské," tvrdí Asad.

„Když se podíváte na načasování útoku Islámského státu, souvisí to s tím, co se děje v Aleppu. To je odpověď na to, co se děje v Aleppu – na postup syrské arabské armády - chtěli narušit vítězství v Aleppu a zároveň odvést pozornost syrské armády z Aleppa tak, aby se vydala směrem k Palmýře a zastavila svůj pokrok. Ale to samozřejmě nefungovalo," tvrdí syrský prezident.

Novinářka se jej také ptala na tlak, kterému čelí Sýrie i Rusko, aby zastavily násilí. Připomíná, že některé státy žádaly o vyhlášení příměří v Aleppu. „V politice je vždy důležité číst mezi řádky, nesmíte být doslovní. Nezáleží na tom, co žádají. Překlad jejich prohlášení směrem k Rusku je: prosím, zastavte postup syrské armády proti teroristům. To je význam jejich prohlášení," „překládá" Asad. „Zašli jste příliš daleko, abyste porazili teroristy, to se nemělo stát. Měli byste informovat Syřany, aby to zastavili. Musíme pomoci teroristům a zachránit je," interpretuje slova Západu Asad.

Témata:  Bašár Asad Sýrie Rusko

Související

Aktuálně se děje

21. ledna 2025 15:22

OBRAZEM: Starostové v nové kampani sbírají na ulici podpisy od lidí. Rakušan si s nimi poté sedl na kávu

Hnutí Starostové a nezávislí zahájilo minulý týden kampaň k podzimním parlamentním volbám s předstihem. Kandidáti pravidelně vyrážejí mezi občany, aby sbírali podpisy, které rozhodnou o jejich pořadí na kandidátkách. Předseda hnutí Vít Rakušan se naposledy setkal s voliči v Brandýse nad Labem, kde s nimi diskutoval o jejich názorech a představách.
 

Zdroj: Zdeněk Tuhý

Další zprávy

Při tragickém požáru zemřely desítky lidí

Evropou otřásl nejhorší požár za 10 let. Počet obětí turecké tragédie dál roste

Turecké horské letovisko v Bolu zasáhla v úterý tragická událost, kdy během požáru ve známém lyžařském hotelu Grand Kartal zahynulo nejméně 76 lidí. Oheň vypukl ve 12patrové dřevěné budově během rušné prázdninové sezóny, kdy bylo v hotelu ubytováno 234 hostů. Mnoho z nich čelilo zoufalému rozhodnutí skočit z oken, aby si zachránili život. Jde o nejhorší požární katastrofu v Evropě za posledních 10 let.