Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Británie chce hladký a spořádaný brexit. Je v našem i vašem zájmu, zní z Londýna

Brexit
Brexit
Foto: Pixabay

Brusel - Londýn si přeje, aby byl odchod Británie z EU co nejhladším a nespořádanějším procesem.

Novinářům to při příchodu na dnešní summit unie v Bruselu řekla britská premiérka Theresa Mayová. Hladký brexit je podle ní nejen v zájmu Británie, ale také zbytku Evropy.

Mayová se dnes nezúčastní neformální večeře šéfů států a vlád 27 ostatních zemí bloku. Při ní se bude řešit mechanismus kroků z unijní strany poté, co Britové na jaře spustí dvouleté vyjednávání o svém odchodu v souladu s článkem 50 Lisabonské smlouvy o fungování EU.

Premiérka poznamenala, že neformální večeři kolegů, na kterou nebyla pozvána, dokonce vítá. "Je v pořádku, že se připravují na jednání o brexitu stejně, jako jsme se na ně připravovali my," řekla novinářům.

Zopakovala také britský záměr spustit dvouletá vyjednávání do konce března příštího roku.

Témata:  Brexit Velká Británie Theresa Mayová

Související

Aktuálně se děje

6. července 2026 16:15

Příspěvek na bydlení v číslech. Česko stojí desítky milionů denně

Jen za jediný měsíc, květen 2026, vyplatil stát na příspěvku na bydlení téměř 1,8 miliardy korun. To představuje zhruba 60 milionů korun denně pro přibližně 261,7 tisíce domácností. Trend navazuje na rok 2025, kdy stát na příspěvek na bydlení vyplatil 23,5 miliardy korun. Jen za prvních pět měsíců letošního roku dosáhly výdaje dalších 9,2 miliardy korun. Současně stát postupně zavádí superdávku, která slučuje čtyři dosavadní sociální dávky včetně příspěvku na bydlení.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy