Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Polské demonstrace se stávají celoevropským problémem. Bude je řešit Brusel

EU
EU
Foto: Pixabay

Brusel - Napjatá situace v Polsku, kde už několik dní probíhají protivládní demonstrace, se ve středu dostane na program jednání Evropské komise (EK). Brusel má s Varšavou ještě nedořešený spor ohledně ústavního soudu.

V Polsku se před Vánocemi rychle šíří politická krize, kdy opozice tlačí na odvolání předsedy dolní komory parlamentu. Opoziční politici na maršálka Sejmu Marka Kuchcińského podávají trestní oznámení kvůli pátečnímu hlasování o rozpočtu, před nímž skupina poslanců zablokovala jednací sál a šéf Sejmu následně nechal hlasovat mimo něj.

S Evropskou komisí ale vede vláda strany Právo a spravedlnost (PiS) spor už v zásadě od svého loňského jasného vítězství ve volbách a převzetí moci v zemi.

Mluvčí EK Mina Andreevová připomněla doporučení komise z 27. července, která se týkala právě stavu vlády práva v zemi, včetně situace kolem polského Ústavního soudu a zveřejňování jeho rozhodnutí.

Témata:  Polsko demonstrace v Polsku Evropská komise (EK) EU

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.