Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Putin: Vražda velvyslance je provokace, pomstíme se

Vladimir Putin, ruský prezident
Vladimir Putin, ruský prezident
Foto: kremlin.ru

Moskva - Zavraždění ruského velvyslance v Turecku označil prezident Vladimir Putin za provokaci. Cílem je podle něj zabránit normalizaci vztahů mezi oběma státy a nastolení míru v Sýrii. Zároveň slíbil odvetu.

Ruský velvyslanec v Turecku Andrej Karlov podlehl zraněním, která utrpěl při dnešním útoku v Ankaře během otevření výstavy fotografií. Podle očitých svědků se střelec mstil za situaci v severosyrském Halabu (Aleppu), kde se po boku vládních vojsk na bojích podílelo ruské letectvo. Policie jej nakonec také zastřelila.

O motivu krveprolití Putin nepochybuje. „Spáchaný zločin je nepochybně provokace, která má překazit normalizaci rusko-tureckých vztahů a překazit mírový proces v Sýrii, který aktivně prosazuje Rusko, Turecko, Írán a další země, které mají zájem na urovnání syrského konfliktu," řekl. Odvetou podle něj může být jedině zesílení boje proti terorismu. „Bandité to pocítí," prohlásil.

Ruský prezident hovořil na záběrech zpravodajské televize Rossija 24 přímo z porady prezidenta se šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem, šéfem ruské civilní rozvědky SVR Sergejem Naryškinem a šéfem tajné služby FSB Alexandrem Bastrykinem, jejíž uspořádání avizoval Kreml.

O atentátu turecký prezident Recep Tayyip Erdogan telefonicky hovořil se svým ruským protějškem. Oba prezidenti se podle mluvčího Kremlu domluvili, že Rusko vyšle do Turecka skupinu vyšetřovatelů, zároveň dojde k posílení bezpečnosti diplomatických zastoupení Ruska i Turecka.

Témata:  Vladimír Putin Rusko atentát na ruského velvyslance v Ankaře

Související

Aktuálně se děje

15. května 2025 20:47

Změna zákoníku práce: Největší reforma za poslední roky je tady, od června bude řada věcí jinak

Český pracovní trh čeká od 1. června 2025 největší reforma za poslední roky. Takzvaná flexinovela zákoníku práce zavádí celou řadu novinek, které mají zpřehlednit a zjednodušit pracovněprávní vztahy. Změny se dotknou zaměstnanců i zaměstnavatelů, a to v oblasti výpovědních lhůt, zkušebních dob, pracovního volna nebo možností zaměstnávání mladistvých. Přestože cílem reformy je větší flexibilita, někteří odborníci upozorňují i na možné negativní dopady.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vladimír Putin

Komentář

Ne partner k jednání, ale překážka k odstranění. Jak Putin vnímá Zelenského a celou Ukrajinu?

Ve světle aktuálního odmítnutí Vladimira Putina zúčastnit se jednání se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským v Istanbulu je na místě znovu si připomenout, oč v této válce skutečně jde – a proč vůbec začala. Tento krok ze strany ruského prezidenta jen dále potvrzuje dlouhodobý postoj Kremlu. Nejde o hledání kompromisu, ale o vnucení vlastních podmínek prostřednictvím síly.