Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Američané pátrají v Indii po pohřešovaných vojácích z druhé světové války

Indie
Indie
Foto: tourism.gov.in

Dillí - Vládní tým USA získal v Indii další lidské pozůstatky, které by mohly patřit americkým vojákům, kteří přišli o život při pádech letadel za druhé světové války. V hornaté části Indie hraničící s Čínou a Barmou jsou patrně těla až 400 Američanů.

Pozůstatky pocházejí z oblasti u hranici s Čínou. USA pohřešují mnoho vojáků z operací, při nichž Spojené státy dodávaly pomoc čínskému Kuomintangu pro boj proti Japonsku, uvedl server BBC.

V americké skupině, která nyní pracuje v Indii, jsou členové vládní agentury DPAA. Její členové nyní vystoupali do himálajských hor do výšky nad 3000 metrů, protože se domnívají, že jsou tam trosky zříceného amerického letadla. "Při rozhovoru s místními lidmi byly skupině předány pozůstatky a kosterní materiál, který jeden z místních našel poblíž vraku letadla," uvedl v prohlášení americký konzulární úřad v Kalkatě.

Když se americká skupina dostala blíže k vraku, našla další pozůstatky, které by mohly patřit mrtvým americkým vojákům. "Až získáme povolení indické vlády, budou tyto pozůstatky poslány do laboratoře DPAA k identifikaci," stojí v prohlášení konzulátu.

Potvrdí-li skupina odborníků z DPAA, že se nálezy shodují s historickými záznamy a zprávami, bude na místě zahájeno pátrání po dalších pozůstatcích.

Témata:  Indie USA II. světová válka

Související

Aktuálně se děje

25. července 2025 17:00

25. července 2025 4:00

Předpověď počasí na příští týden. Zásadní změnu nečekejte

I příští týden přinese v Česku příjemné letní teploty. Vyplývá to z aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

OSN (Organizace spojených národů)

Komentář

Ukrajina, Gaza a nově i Kambodža. Mezinárodní společenství selhává, kde může

Napětí na thajsko-kambodžské hranici přerostlo ve vojenský střet, a s ním padl další dílek v mozaice selhání mezinárodních institucí. ASEAN znovu prokázal, že není schopen reagovat ani na krize přímo ve svém jádru. OSN mezitím selhává globálně. Nedokáže přimět Rusko k odpovědnosti za agresi na Ukrajině, ani zastavit humanitární katastrofu v Gaze. Místo diplomatických řešení přichází jen rostoucí chaos. Události v jihovýchodní Asii nejsou výjimkou, nýbrž jen dalším důkazem, že současný mezinárodní řád bez radikální reformy ztratí smysl i důvěru.