Berlín - Sociální sítě mají velký dopad na podvědomí občanů a jejich vliv se nejvíce projevuje v západních zemích. Právě tady napomáhají nejen rozvoji dezinformací a propagaci Ruska, ale i šíření polopravd a nesmyslů o migrantech. S tím by ale brzy mohl být konec.
Předseda Sociálnědemokratické strany Německa Thomas Oppermann přišel s návrhem na pokuty za šíření dezinformací a lživých zpráv. Vychází přitom z postoje některých evropských úřadů, které tvrdí, že za šíření těchto zpráv je zodpovědný provozovatel.
Jeho návrh proto míří přímo proti společnosti Facebook, která by podle něj měla denně bojovat proti šíření dezinformací skrze svou síť. A chce toho docílit radikálním způsobem.
Lživé informace mají být podle jeho návrhu odstraněny z internetu do 24 hodin od zveřejnění, v opačeném případě bude muset vedení společnosti zaplatit 500 000 eur za každý takový příspěvek. Podle serveru EndGadget to však znamená, že společnosti jako Facebook budou muset zaměstnat stovky moderátorů čistě na kontrolu všech příspěvků, které se na internetu objeví.
Návrh má v Německu velkou podporu a už nyní se spekuluje o dalších opatřeních, jak zabránit vzplanutí vášní. Zvažuje se totiž, že by šíření hanlivých, urážlivých či lživých příspěvků a zpráv bylo trestným činem.
Pozor by si měli dát i Češi
Diskutující na Facebooku často ztrácejí zábrany, přitom si ale neuvědomují, že za nenávistné komentáře mohou nést následky. Na svou prostořekost doplatil například bývalý člen KSČM Michal Kesudis, kterému obvodní soud pro Prahu 6 uložil roční podmínku.
Kesudis schvaloval teroristický útok, při kterém v afghánském Bagrámu zahynula čtveřice českých vojáků. Pátý podlehl zranění po převozu do České republiky. Kesudis to na svém profilu a také na facebookovém profilu armády komentoval následovně: "Je to samozřejmě velký úspěch, neboť čeští žoldáci patří vedle amerických k těm úplně nejzkurvenějším. To, co se jim stalo, to si po čertech zasloužili. Dobře jim tak. Jsem vděčný afghánským odbojářům, že nás těch šmejdů zbavili. Bez nich nám bude líp."
Podle soudu tak spáchal trestný čin "Projev sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka", za což mu hrozil trest vězení v rozmezí 6 měsíců až 3 let. Soud se rozhodl pro podmínku.
Podmínku si odnesl také bývalý poslanec Věcí veřejných Otto Chaloupka, který po napadení manželského páru skupinou Romů v Duchcově napsal protiromský komentář. Soud jej za to potrestal půlroční podmínkou.
Za propagaci nacismu dostala v roce 2012 podmínku pětice mladíků. Muži ve věku 19 až 27 let na Facebooku sdílela klipy a další symboly s nacistickou tematikou. Český soud v tomto případě udělil za podobnou aktivitu na sociálních sítích trest vůbec poprvé.
Autoři si zřejmě neuvědomují, že za podněcování k rasové, etnické či národnostní nenávisti a propagaci hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka hrozí 1 až 5 let ve vězení. Vzhledem k tomu, že takový čin spáchá prostřednictvím veřejné přístupné počítačové sítě, mohl by dostat trest v rozmezí 3 až 10 let.
"V případě, že se člověk stane pachatelem trestného činu hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob, či podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod a bude odsouzen, hrozí mu až tříletý trest odnětí svobody," upozornil už dříve mluvčí Policejního prezídia David Schön.
Související
19. listopadu 2024 17:54
3. září 2024 15:19
12. srpna 2024 12:12
10. srpna 2024 21:17
25. dubna 2023 17:37
7. března 2023 14:33