Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Blíží se další migrační vlna? Polovina mladých Tunisanů chce nelegálně do Evropy

Uprchlíci, ilustrační fotografie
Uprchlíci, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Tunis - Tuniské fórum pro ekonomická a sociální práva (FTDES) provedlo průzkum mezi mladými Tunisany. Na vzorku 1168 mladých lidí, 53 procent z nich byli muži a 47 ženy, výzkumníci zjišťovali, kolik Tunisanů chce nelegálně odejít do Evropy. A výsledky jsou alarmující.

Více než 45 procent mladých Tunisanů chcete nelegálně odejít do Evropy. Vyplývá to z nové studie. Podle odhadů tento krok v minulých letech absolvovalo asi 35 tisíc Tunisanů.

Průzkum také ukázal, že si je 75 procent mladých Tunisané vědomo problémů, kterým čelí nelegální přistěhovalci v Evropě – i přesto se ukázalo, že 45,2 procent obyvatel Tuniska ve věku mezi 18 a 34 lety chce tuto cestu podniknout. Zároveň také 41 procent respondentů uvedlo, že zná tuniské zákony, podle kterých je ilegální migrace trestný čin.

A zatímco podle 57 procent respondentů by měla být nelegální migrace i nadále trestná, mnozí zároveň argumentují, že cesta do Evropy je jediný způsob, jak zlepšit své životní podmínky. Podle 42 procent není tento zákon dostatečně účinný nástroj, který by měl zabránit, aby lidé při cestě přes Středozemní moře neumírali.

Závěry studie FTDES podle serveru Breitbart prezentoval prezident organizace Abderrahmane Hedhili Said. Ten uvedl, že od tuniské revoluce, která skončila v roce 2011, se asi 30 tisíc Tunisanů nezákonně přestěhovalo do Evropy. Dodal, že většinu z nich tvoří mladí studenti z „marginalizovaných sousedství" a „oběti ekonomického a sociálního vyloučení". Asi 1000 Tunisanů pak podle Hedhiliho zemřelo na cestě za svým snem.

Podle studie, která byla provedena ve spolupráci s lucemburským fondem Rosa Luxembourg Foundation, patří mezi důvody, proč mladí lidé vážně uvažují o přestěhování do Evropy, teroristická hrozba v Tunisku a špatné životní podmínky.

Asi 82 procent respondentů uvedlo, že by si náklady na platbu obchodníkům za jejich pašování do Evropy zaplatili sami, zatímco 44 procent uvedlo, že by se spoléhali na jejich rodiče. 24 procent uvedlo, že zná pašeráky, kteří působí v jejich okolí, a 15 procent dokonce přiznalo, že již bylo s těmito lidmi v kontaktu.

Tuniští migranti se podíleli na dvou velkých útocích, oba byly provedeny nákladními auty. V pondělí 19. prosince Anis Amri, ilegální migrant z Tuniska, najel kamionem do davu lidí na vánočním trhu v Berlíně, zabil 12 lidí a dalších více než 50 bylo zraněno. V červenci pak Tunisan Mohamed Lahouaiej Bouhlel stejným způsobem zabil 86 lidí, kteří slavili Den Bastily v jihofrancouzském městě Nice.

Témata:  uprchlíci Tunisko Imigranti z Afriky a Blízkého Východu

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 19:33

Putin: Válka na Ukrajině začíná být globální. Otestovali jsme úplně novou raketu

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vladimir Putin, ruský prezident

Putin je jako auto na dálnici bez brzd. Nic ho nezastaví, píše server

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.