Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Šíitské milice páchají v Iráku válečné zločiny. Používají zbraně dodané západem i Ruskem, varuje AI

Irák
Irák
Foto: Pixabay

Bagdád - Amnesty International (AI) ve své nové zprávě upozorňuje, že šíitské milice bojující proti sunnitským ozbrojencům Islámského státu páchají válečné zločiny. Využívají k tomu zbraně, které irácké armádě dodávají Rusko, USA, Írán, ale i evropské země.

AI se opírá o vlastní téměř dvou a půlletý terénní výzkum zahrnující fotky a videa spolu s rozhovory s desítkami bývalých vězňů, svědků a přeživších.

Podle AI se Teheránem podporované skupiny Hašíd Šábí se zbraněmi ze zásob irácké armády dopouštějí mimosoudních poprav, mučení, únosů a cíleného ničení majetku civilistů.

"Zahraniční dodavatelé zbraní, včetně USA, evropských zemí, Ruska a Íránu, si musí uvědomit, že všechny transfery zbraní do Iráku provází reálné nebezpečí, že skončí v rukou milic s dlouhou historií porušování lidských práv," řekl výzkumník AI Patrick Wilcken.

Mluvčí Hašíd Šábí tvrzení AI popřel. "Zpráva AI obsahuje lži a záměrně pomlouvá oficiální vládní instituci," řekl na tiskové konferenci přenášené státní televizí.

Témata:  AI (Amnesty International) Irák Írán

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.