reklama

Erdogan oznámil, že někteří syrští a iráčtí uprchlíci, kteří projdou procesem prověřování, získají turecké občanství. Uvedl to ve svém pátečním projevu. Tamní ministerstvo vnitra už na tom podle jeho slov pracuje, týkat by se to mělo běženců ze Sýrie a Iráku, kteří svou vlast opustili kvůli válce.

„Jsou to vysoce kvalifikovaní lidé, jsou mezi nimi inženýři, právníci, lékaři. Pojďme využít jejich talent... Místo toho, abychom je nechali pracovat nelegálně, jim dejme šanci pracovat jako občané, jako děti tohoto národa,“ uvedl prezident.

Erdogan dodal, že ministerstvo vnitra „je připraveno kdykoliv zavést opatření". Žádné další podrobnosti, ani to, kolik lidí by tureckou státní příslušnost získalo, neuvedl. Server Al Jazeera však připomíná, že podle informací úřadů v zemi žijí asi tři miliony Syřanů a Iráčanů.

Prezident už podobný návrh na naturalizaci migrantů představil loni v létě, tehdy ale jeho slova vyvolala vlnu nesouhlasu a protesty. Sociální sítě byly zaplaveny xenofobními komentáři.

Politická opozice tvrdí, že tento plán má za cíl rozšířit Erdoganovu voličskou základnu v Turecku v době, kdy se pokouší prosadit ústavní reformu, která by posílila jeho pravomoci.

reklama