Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zemřel bývalý první německý prezident Roman Herzog

"Dušičky" - Památka zesnulých
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Berlín - V úterý zemřel v Berlíně bývalý německý prezident Roman Herzog, bylo mu 82 let. Informovala o tom agentura DPA.

Prezidentem byl Herzog od července 1994 do června 1999. Člen Křesťanskodemokratické unie (CDU) a právník Herzog byl prvním prezidentem Německa, který byl zvolen do úřadu po sjednocení země. Jako německý prezident byl důležitou postavou procesu schvalování česko-německé deklarace o vzájemných vztazích, kterou v lednu 1997 podepsali tehdejší český premiér Václav Klaus a spolkový kancléř Helmut Kohl.

V roce 1970 vstoupil do Křesťanskodemokratické unie (CDU) a od té doby zastával řadu stranických funkcí, mimo jiné byl několik let členem předsednictva CDU a předsedou pracovního evangelického kruhu CDU/CSU.

Kandidátem na prezidenta se stal po nezdařeném pokusu prosadit za uchazeče na prezidentský úřad saského ministra vnitra Steffena Heitmanna. Ve třetím kole voleb nakonec porazil sociálnědemokratického soupeře Johannese Raua, který ho v roce 1999 ve funkci vystřídal.

V roce 1997 Herzog například jako první německý politik zdůraznil, že genocida Romů za druhé světové války byla rasisticky motivovaná a nacisté ji prováděli se stejnou vervou, s jakou se snažili vyhladit Židy. Pozornost také vzbudil účastí na židovském pietním aktu, který se konal u příležitosti 50. výročí osvobození koncentračního a vyhlazovacího tábora Osvětimi. Nezúčastnil se tak oficiálních oslav v Krakově. Separátní akce se konala kvůli konfliktu mezi polskými organizátory a židovskými organizacemi zejména ze západních států.

Ocenil také česko-německou deklaraci o vzájemných vztazích, kterou označil za "manifest budoucnosti" a vždy zdůrazňoval, že platí ve všech částech a neponechává prostor pro postranní myšlenky ani zadní vrátka. V dubnu 1997 v Praze svým projevem formálně uzavřel její schvalování.

Herzog požíval u německé veřejnosti i u opozičních stran velké vážnosti jako nestranný politik a měl vynikající jméno jako vědec, odborník na ústavní právo. V uplynulých letech také varoval, že se Evropská unie ocitla na scestí a že by se mohla rozpadnout kvůli své "posedlosti regulacemi".

Témata:  úmrtí Německo

Související

Aktuálně se děje

25. listopadu 2024 19:13

Německo nabízí před Vánoci jedinečnou atmosféru

Německo je v předvánočním období jedním z nejkouzelnějších míst v Evropě, které stojí za návštěvu. Vánoční atmosféra, tradiční trhy, nádherně vyzdobená města a pestrá nabídka kulturních zážitků vytvářejí nezapomenutelný zážitek pro všechny návštěvníky. Zde je několik důvodů, proč byste měli Německo navštívit před Vánoci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Jelen lesní, autor: Smudge 9000

CNN: Nejnebezpečnější zvíře pro člověka? Žije kousek od vás, ročně zraní a zabije tisíce lidí

Příběh Bonnie Sashin, bývalé profesionálky v oblasti public relations, začíná jako mnoho jiných rodinných oslav Dne díkůvzdání. Ona a její manžel strávili den v domě nevlastního syna ve Fairfieldu, malebném městečku na pobřeží Long Island Sound v Connecticutu. Po srdečném setkání u svátečního stolu se rozhodli přenocovat v nedalekém hotelu, aby se vyhnuli dlouhé, temné a nebezpečné cestě zpět domů do Brookline v Massachusetts.