Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Konec uprchlické krize? Statistiky odhalují skutečnou situaci

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Amsterdam - Uprchlická krize se možná blíží ke svému konci. Poslední statistiky ukazují, že do některých zemí Evropy míří stále méně migrantů a jejich aktuální počet je nesrovnatelný s tím, který země zažívaly loni a předloni v době největších přistěhovaleckých vln. Výrazný pokles hlásí například Nizozemí, Ukrajina, Rumunsko nebo Maďarsko.

Počet uprchlíků, kteří loni požádali o azyl v Nizozemsku, ve srovnání s rokem 2015 klesl o 46 procent. Uvedl to zpravodajský server DutchNews.nl s odvoláním na údaje imigračního úřadu.

Pokles počtu žádostí o azyl byl podle úřadu do značné míry výsledkem loňské březnové dohody mezi EU a Tureckem, která má za cíl zamezit nelegální migraci do Evropy přes turecké území.

Dohoda zavazuje tureckou stranu přijímat zpět uprchlíky směřující do Evropy a zrodila se během nizozemského předsednictví v Radě EU. Dodnes je ale předmětem mnoha debat a sporů, neboť Turecko očekává otevření jednání o jeho vstupu do Evropské unie. K tomu se ale řada evropských politiků nepřiklání.

Klesá hlavně počet Syřanů

Ředitel imigračního úřadu Rob van Lint v rozhovoru pro nizozemskou rozhlasovou stanici NPO Radio 1 uvedl, že od uzavření dohody mezi EU a Tureckem klesl především počet Syřanů.

Právě ti loni podali nejvíce z celkového počtu žádostí o azyl. Konkrétně šlo o 34 procent. Za Syřany následovali Eritrejci, kteří tvoří devět procent podaných žádostí, a Albánci, kteří se zasloužili o pět procent žádostí o azyl.

Konkrétně v Nizozemsku podali nejvíce žádostí o azyl občané Maroka a Alžírska. Zřejmě se ale jedná o ekonomické migranty, neboť jde o země, které EU považuje za bezpečné.

Bert Koenders, nizozemský ministr zahraničí, a státní tajemník ministerstva spravedlnosti Klaas Dijkhoff také oznámili, že v průběhu ledna odjedou do Maroka, aby jednali o návratu odmítnutých marockých žadatelů o azyl.

Úlevu hlásí i Ukrajina a Rumunsko 

K úbytku migrantů došlo i v některých dalších státech. Tlak polevil například na ukrajinsko-maďarské a rumunsko-maďarské hranici, kde už nyní nejsou potřeba žádná zvláštní opatření.

Poradce premiéra pro vnitřní bezpečnost György Bakondi pro rádio Kossuth Radio uvedl, že na těchto hraničních úsecích je v současné době počet narušitelů malý a většinu z nich maďarští policisté zadrží. Pochvaloval si také spolupráci s rumunskými a ukrajinskými partnerskými organizacemi, která je podle něj na velmi dobré úrovni.

Někteří se nevzdávají

Jinde ale není situace tak klidná. Do Srbska průběžně přicházejí ilegální migranti, a to zejména směrem z Bulharska. Využívají i cest přes Černou Horu, Albánii a Kosovo.

V Srbsku nyní čeká asi 7200 migrantů, kteří chtějí pokračovat v cestě do Německa a Švédska. Srbsko-maďarský úsek hranic ale od podzimu roku 2015 hlídá pohraniční plot v délce 175 kilometrů a přes 10 tisíc policistů a vojáků.

Témata:  uprchlíci Nizozemí EU

Související

Aktuálně se děje

8. května 2025 11:12

Pravda o životě syna Simony Postlerové po její smrti. Víme, jak dnes žije

Rok uplynul na začátku tohoto květnového týdne od náhlého úmrtí Simony Postlerové, která předčasně odešla ve věku pouhých 59 let. Zůstaly po ní dvě děti, přičemž nejasný byl zejména osud syna Damiána, který trpí poruchou autistického spektra. Jak se mu dnes daří? 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy