Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Když se na vás prezident USA naštve, budete mít problém. Europoslanci hodnotí Donalda Trumpa

Donald Trump, 45. prezident USA
Donald Trump, 45. prezident USA
Foto: The White House

Moskva/Brusel - Ruský server RT oslovil některé poslance Evropského parlamentu z populistických stran. Zajímalo jej, jak se dívají na budoucnost vztahů Evropské unie a USA. podle nich nastává nová, lepší spolupráce.

„Vztahy EU s Donaldem Trumpem zaznamenají velký posun," říká Beatrix von Storchová, německá europoslankyně a místopředsedkyně Alternativy pro Německo. „Vkládám velké naděje do dobrých vztahů s USA. Chce to, co my, náš národ na prvním místě. A i když chceme společný trh v rámci Evropské unie, to vše je v souladu s plánem nově zvoleného prezidenta Trumpa,“ řekla pro RT.

Podle europoslance britské strany UKIP Raye Fince „mají v tuto chvíli politické elity problém, protože strávily celou dobu kritikou Donalda Trumpa“. „A stejně jako brexit, ani o tomto si nemyslely, že někdy nastane,“ domnívá se. „V příštích několika měsících budou muset jíst hodně skromný koláč. Protože v případě, že se na vás prezident USA naštve, budete mít problém,“ dodal Finch.

Janice Atkinsonová, britská europoslankyně, také srovnává Trumpa a jeho prezidentství s brexitem. „Je to nová realita. Brexit vyvolal zemětřesení v Evropě a zvolení Trumpa je brexit doplněný jadernou hlavicí,“ tvrdí. Připomněla také, že francouzská prezidentská kandidátka vůdkyně pravicové Národní fronty strany Marine Le Penová si vede dobře v průzkumech veřejného mínění. „Itálii čekají všeobecné volby, Německo čekají všeobecné volby. Nastane nový pořádek,“ řekla.

„Byla jsem tento týden v Evropském parlamentu. Tam je úhlavním nepřítelem Guy Verhofstadt, bývalý belgický premiér a lídr skupiny ALDE. Má svou armádu EU; je zoufalý, touží po nasazení vojáků. Říká: Musíme zastavit agresora na našich hranicích. Ale kdo je ten agresor? Nejsou to nelegální přistěhovalci ani džihádisté, kteří proklouzávají. Je to Rusko, o kterém mluví. To je děsivá část toho být v Evropském parlamentu. Ale s novým světovým pořádkem v Americe, v Evropě, ve Velké Británii, myslím, že můžeme učinit Evropu opět skvělou,“ dodala Atkinsonová pro RT.

Franco Frattini, bývalý italský ministr zahraničí, očekává, že ve vztazích mezi EU a USA s Donaldem Trumpem jako prezidentem změny nenastanou. „V Evropě jsou různé představy o zahraniční politice, evropské politice prezidenta Trumpa. Můj dojem však je, že nakonec bude zachováno tradiční a historické spojenectví mezi USA a Evropou,“ myslí si.

„Nevidím žádné velké problémy s výjimkou některých členských států Evropy, které se možná bojí, že je prezident Trump nechá v nebezpečné situaci tváří v tvář ruské agresi. Zdá se mi ale, že tu není problém s agresí Ruské federace. Všechny členské státy Evropy by měly být klidné a tiché a přijímat plody spolupráce s novým prezidentem Spojených států,“ dodal.

Témata:  Donald Trump europoslanci

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.